1200 животни са починали от болестта "син език" в област Велико Търново. Заболяването се е разпространило в 84 селища, с над 145 животновъдни обекта. Това информира д-р Станимир Спасов, началник на Областната дирекция по безопасност на храните във Велико Търново, пред "Фокус".
Още: Спирането на тока в Испания се отрази на "Български пощи"
Още: България се топи, в София живеят над 1.2 млн. души
По думите му, засегнатите животни са предимно овце, но има и 10 умрели говеда, както и 10 кози.
„Истината е, че вече не се говори особено много за болестта „син език”, защото явно има по-интересни неща. Не можем категорично да кажем, че заболяването е отшумяло. Още в първите изказвания беше споменато, че ние можем да се опитаме да ограничим разпространение на заболяването, но цялостно ликвидиране е невъзможно”, обясни д-р Спасов.
Според него това е така, защото е невъзможно да бъдат унищожени механичните преносители на вируса – куликоидите. Той каза още, че това зависи единствено от климатичните условия.
Още: Очаква се рекорд. Времето утре - 30 април 2025 г.
Още: Meteo Balkans: Задават се мощни бури, България да се готви за наводнения
„Докато времето не се застуди достатъчно, за да спре летежът и да спрат ухапванията от комари, както на болни, така и на здрави животни, разпространението няма как да бъде ликвидирано. До тогава опасността реално съществува”, подчерта Спасов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Срив в мрежата на още един оператор
Още: Нова „Синя гора“ засадиха служителите на KBC Group в България над Кремиковския манастир
По думите му към момента са обработени и изпратени документите на над 1000 умрели животни и сега собствениците чакат обезщетение.