Опасността най-големият доставчик на гориво да спре работа е напълно реална заради готвените законодателни промени, свързани с данъчните складове. Това предупреди пред БНР генералният директор на „Лукойл България“ Булат Субаев.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Днес в парламента ще се гласуват промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които „Лукойл България“ се задължава в срок от един месец да отдели и лицензира като отделни данъчни складове шестте си бази в страната, свързани с нефтопровода.
В момента те са с лиценз на един общ данъчен склад. Поправката е вкарана в преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравето, с които се прекратява действието на извънредното положение, наложено заради коронавируса.
Предвиденият срок за привеждане на новите складове според новите изисквания и лицензиране е твърде кратък, подчерта Булат Субаев.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
„Като имаме предвид сроковете, размера на необходимата работа и практическата невъзможност да ги спазим, то да, опасността да спрем работа е напълно реална.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Законовата промяна не е съпътствана с мотиви, но по време на първото четене в правната парламентарна комисия в четвъртък, представителят на финансовото министерство посочи, че целта е завишаване на контрола и на данъчните приходи от търговията с горива.
На комисия изключително остра беше реакцията на представителя на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев – заради предложенията в параграфи 18, 19, 20. Какво прави една промяна в акцизното законодателство в Закона за здравето, попита той. Според него, ако бъдат приети промените в този вид, 10 или 11 от данъчните складове ще бъдат затворени, защото разходите за исканото задължително видеонаблюдение ще са стотици милиони
"Постъпленията в бюджета не зависят от това на колко данъчни склада ще е разделена нашата инфраструктура - от самото разделение допълнително в хазната нищо няма да постъпи. И на второ място - това ще повлече огромни инвестиции и административни разходи", изтъкна още Булат Субаев.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Отделянето и лицензирането на данъчните складове на търговеца на едро и дребно на горива "Лукойл България" означава да се правят отделни банкови гаранции и монтиране на допълнителни измервателни уреди в тях.
От какво още се притесняват от Лукойл вижте в Expert.bg.