Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще питат ли Гешев за шкафчетата, къщата в Барселона и милионите на Божков?

14 октомври 2020, 13:10 часа • 2864 прочитания

Докладът на прокуратурата е административен - само числа и без отговор дали държавното обвинение работи безпристрастно. Безпрецедентна е процедурата с изслушването на Гешев. Има възможност наистина да се задават въпроси, но отговорите няма да се намерят в този доклад. Това заяви пред БНР политологът Даниел Смилов.

Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма

Още: Жълт код за значителни валежи в девет области

Повод за коментара му е днешното изслушване на Гешев пред правната комисия в парламента след внесеният от обвинител №1 доклад за свършеното от прокуратурата за първите осем месеца от назначаването на Гешев.

Решението на Народното събрание да поиска доклад на прокуратурата по прилагането на закона за първите 8 месеца на годината бе взето в края на юли, по настояване на опозицията от БСП. Той дойде на фона на граждански протести, настояващи за оставката на обвинител номер 1, които продължават и до днес.

“Докладът обобщава дейността на над 1000 прокурори в страната, но в него няма да откриете отговори на най-важния въпрос – дали Прокуратурата действа безпристрастно, особено когато става дума за корупционни съмнения по най-високите етажи на властта”, посочи Смилов и допълни:

Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Точно това е въпросът, който трябва да задават депутатите. Например – по отношение на Васил Божков, прокуратурата е написала какво прави, но там няма обяснение защо тя възприема версията, че Божков е получил 700 милиона лева като данъчни привилегии, така да се каже изцяло зад гърба на министър-председателя и финансовия министър. Той си е договарял според Прокуратурата само с Комисията по хазарта, която е орган, подчинен на финансовия министър, и цялата версия изглежда неправдоподобна“.

“Трябва да се зададат и въпросите на евродепутатите за шкафчетата, къщата в Барселона…“, каза още политологът.

Той определи като основателно решението на държавния глава Румен Радев да сезира Конституционния съд за създаването на временната комисия а разглеждане на проект за нова Конституция, чийто председател е Десислава Атанасова от ГЕРБ.

“Истината е, че не може от гледна точка на Конституцията да се вкарват поправки към предложения вече проект за нова Конституция - той или ще събере 160 гласа или няма да събере. Както стоят нещата сега – вероятност да събере 160 гласа по- скоро няма”, смята още Смилов.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

По думите му проектът изглежда като част от “общата маневра на ГЕРБ” и го определи като пореден опит за печелене на време чрез конституционен дебат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес