С промени в Закона за опазване на околната среда и Закона за водите реално се премахват трите санитарно-охранителни зони около водоизточниците, от които се черпи питейната вода в България, и се заместват със само една, много по-малка – при водохващането. За това алармира отново лицето на неправителствената коалиция "За да остане природа в България" Тома Белев.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
За пръв път Белев говори по темата в средата на юни месец, по време на пресконференция на "Демократична България", посветена на концесионния договор на "Юлен" АД за ски зоната в Банско. Тогава Белев беше категоричен – цели се да се премахнат ограниченията за замърсяващи производства, които са съществували до момента, в сега съществуващите санитарно-охранителни зони. Това става с директно премахване на зоните, за сметка на въвеждане на нова, по-малка зона, само при водохващането, твърди Белев.
Нагледно Белев даде пример във Facebook профила си какво ще се случи. Той обяви и, че например спирането на волфрамовата мина до Велинград, която беше спряна, ще стане възможно да се направи, ако минат законовите промени.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Според Белев основният проблем е, че е имало публикувани за обществено обсъждане промени в Закона за опазване на околната среда, но те били три странички. Заради този нов закон Министерският съвет обаче приело и изменения и в Закона за водите, както и в Закона за здравето и страниците вече стават 36, като единствено министърът на здравеопазването Кирил Ананиев бил против. Белев призова всеки желаещ да подаде становище до Комисията по околна среда и води на Народното събрание, тъй като законът тепърва трябва да бъде одобрен и от парламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
На първо четене комисията ще гледа законопроекта днес, 5 юли, от 14:30 часа.