Проходите в момента са почистени след големия сняг, който падна - основните са отворени за движение, като автомобили се пропускат без никакви проблеми и към транзитните коридори. Положението по ГКПП вече е нормално. Това каза шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров пред БНР.
Най-тежко е положението в Североизточна България и по-точно в областите Разград и Шумен - там голяма част от третокласната пътна мрежа остава затворена за движение за товарни автомобили, като част от нея е затворена и за леки.
Лазаров допълни, че има контролиран достъп на движение в основните направления от Шумен към Силистра и от Разград към Русе, като поясни, че трафикът се регулира - автомобилите се пропускат на порции, тъй като видимостта е ограничена, а вятърът не е утихнал, което създава предпоставки за снегонавявания.
Проблемът в момента не е толкова снега, колкото силният вятър, който е горе в откритите пространства на Добруджа, където създава големите проблеми със снегонасяванията, подчерта инженер Лазаров и допълни:
"След снегопочистването, целият сняг, който се изтиква настрани, създава предпоставки отново да се натрупа на пътното платно - това е големият проблем. Затова се използват тежки ротарни снегорини, които изхвърлят надалече снега, за да може да се разпределя по-равномерно."
Лазаров добави, че на територията на страната са в движение над 2 000 неспециализирани автомобила като снегорини, товарачи и тежка механизация, които разчистват пътищата.
"Там, където те са отворени, в момента разширяваме пътното платно, тъй като очакваме много ниски температури. Тези валове, които се образуват отстрани, като замръзнат и снегът става много по-труден за обработката. Затова и следващото предизвикателство, което очакваме на места, са тези ниски температури, които ще достигнат от минус 20 до минус 25 градуса, което ще постави други проблеми пред водачите", каза той.
Председателят на управителния съвет на АПИ отправи апел към всички водачи на превозни средства да спазват наложените забрани, както и да карат с повишено внимание, пълни резервоари и със заредени батерии на телефонните апарати.
При проблем инженер Лазаров напомни телефона на Ситуационния център към АПИ (0 700 130 20), който има връзка и с Горещия телефон 112, както и за услугите, които предлага мобилното приложение на АПИ Лима (Lima).