Днес е премиерата на стихосбирката “Сезонът на плашилото” на Едвин Сугарев. Това е книга за края, който е и начало; за вечното ни бродене по лентата на Мьобиус, за лабиринтното ни битие и за настъпването на собствените ни следи.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Книга за разпадането и разпиляването, за песъчливата същност на нашето битие, за пясъчната природа на паметта, за изтляването, за превръщането ни в плашила сред нивите, в които никнат семената на смъртта. Тя медитира над интуиции за екзистенциалните предопределености на битието; герои тук се пространствата и времената, сплитовете на минало и бъдеще в сегашното.
Ключовата дума е “между” – тя бележи книгата като обговаряне на междинните битиета – и тя маркира мигът като единствено възможната обетована земя. Това е книга, която говори с различни гласове, която се вслушва в откънтяването, която е обитавана от неясни далечни отгласи, от гласовете на Елиът и Целан, на Светото писание и дзен будистките коани; книга, която нагазва в мълчанието и търси там най-дълбоката си същност.
И която отказва да приеме смъртта, защото този отказ е основната мисия на поезията – и предпочита да мисли за Вселената като територия, която можем да съпреживеем като родина – и за битието като организъм, от който сме част – поради което съдържаме в себе си цялото.
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Роден на 27.12.1953 г., Едвин Сугарев е поет, публицист, литературен историк, редактор в Литературен вестник. В момента е доцент в департамент Нова българистика в НБУ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Носител е на наградата за роман на годината на Фонд Развитие (2004) и на голямата награда за SMS-поезия (2005). Автор е на изследването "Българският експресионизъм", на монографиите "Николай Райнов: боготърсачът богоборец" и "Поезията на Александър Вутимски: паралелни прочити", на романа "Невъзможните убежища на поезията", на над двадесет стихосбирки, също на публицистични книги и на стотици статии в периодичния печат.
"Сезонът на плашилото" е последната му стихосбирка.