Генералният секретар на Съвета на Европа (СЕ) Торнбьорн Ягланд говори за разминаването между "надеждите", породени през 2011 г. от Арабската пролет, и "действителността през 2012 г." Той направи това на откриването на първия "Световен форум за демокрация" в Страсбург, предаде БГНЕС.
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
Въставайки срещу авторитарните режими, "арабското население искаше представителна демокрация, справедливи избори, достоен живот и социална справедливост", заяви Ягланд. "Лесно можете да видите, че действителността през 2012 г. се различава от надеждите през 2011 г.", допълни той.
"Мнозина сред протестиращите, главно младежите, продължават да са гневни вече не заради вегетираща и потисническа диктатура, а заради прекалено бавните промени, защото те не стигат достатъчно надалеч", продължи бившият норвежки премиер.
Съветът на Европа, който организира първия "Световен форум за демокрация", смята да го превърне в ежегодна среща. Целта му е да събира "световни реформатори и лидери, за да търсят демократични отговори на икономическите, социалните и политическите предизвикателства".
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
"Революциите в арабския свят припомниха на всички ни, че авторитаризмът произвежда собствените си симптоми за нарушено функциониране – корупцията, несправедливостта и злоупотребата с власт", заяви Ягланд, който е и президент на комитета, присъждащ Нобеловата награда за мир.
"Понякога демокрациите също имат тези атрибути, но разликата е, че хората могат да ги поправят, избирайки друго правителство", допълни той.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Редактор: Десислава Ушатова