Може ли Инспекцията по труда да налага глоби и имуществени санкции на работодателите, които бавят изплащането на заплати? Този въпрос да бъде разрешен със задължителна сила от Върховния административен съд (ВАС) поиска и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов.
Причината за искането е противоречива съдебна практика при решаването на трудово-правни спорове относно наказателни постановления за нарушаване на трудовото законодателство, издадени от контролен орган към Инспекцията по труда.
Противоречивата съдебна практика налага да бъде дадено тълкувателно решение как работодателят да плаща в установените срокове уговореното трудово възнаграждение за извършената работа и изключва ли административно-наказателната отговорност на работодателя по реда на текстове от Кодекса на труда. Още: Инспекцията по труда започна проверка за неизплатени заплати в транспортна фирма
В практиката на административните съдилища се очертават две становища. Според едното това задължение на работодателя не е с публичен характер и за неизпълнението му не може да бъдат налагани глоби и имуществени санкции. Другото становище е, че задължението по текст от Кодекса на труда е част от установения ред на държавно управление, има публично-правен характер и неизпълнението му подлежи на санкциониране от Инспекцията по труда.
В искането на главния прокурор до Общото събрание на колегиите на ВАС са посочени редица решения на административни съдилища в София и в страната по такива спорове. Още: Инспекцията по труда проверява медицински център за неизплатени заплати
Преди по-малко от месец Върховният административен съд отмени като неправилно решение на Административен съд София-град, касаещо установена непряка дискриминация в случаите на увеличение на работната заплата на служителите в държавната администрация при продължително отсъствие по повод редовно разрешен и ползван отпуск.