Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С вейпинг се отказват цигарите, сочи глобално проучване

27 март 2024, 09:45 часа • 2816 прочитания

Oтказването на цигарите е по-лесно с помощта на електронни цигари - около два пъти по-успешно, отколкото без тях. Това показват резултатите на интердисциплинарна изследователска група, ръководена от университета в Берн.

Това е най-голямото в света проучване по тази тема, което включва изследователи от областта на семейната медицина, белодробната медицина, токсикологията, медицината на зависимостите и епидемиологията с пет изследователски центъра в Швейцария (Берн, Женева, Лозана, Цюрих, Санкт Гален), ръководено от университета в Берн.

Нашето проучване потвърждава предишни констатации, че вейповете са ефективни за отказване от тютюнопушенето. То също така показва ползите, които носят в контекста на интензивно консултиране за отказване от тютюнопушене, което имаме в Швейцария“, казва Рето Ауер, ръководител на изследването от Института за първично здраве (BIHAM) в Университета в Берн .

В продължение на 6 месеца са наблюдавани 1246 участници, разделени в две групи. Степента на въздържание от тютюнопушене е 53% в групата с вейпове и 32% в групата без вейпове.

Проучването оценява и безопасността на използването на електронни цигари за отказване от тютюнопушене.

„По отношение на страничните ефекти, сериозни нежелани събития не се появяват по-често в групата с вейпове, отколкото в групата без вейпове. Това говори за безопасността на вейпингът при консултиране за отказване от тютюнопушене в светлината на големия обхват на проучването“, казва Ауер. Здравословните проблеми като кашлица и отделяне на храчки са били по-ниски в групата с вейпове, отколкото в контролната група (41% по-малко участници съобщават за кашлица в сравнение с 34%).

„Кашлицата и отделянето на храчки са типични симптоми на белия дроб на пушача. Намаляването на тези симптоми може да означава, че пушачите, които преминат напълно към електронни цигари и спрат да пушат цигари, могат да страдат по-малко от заболявания, свързани с тютюна в дългосрочен план, дори ако продължат да използват вейпинг ”, обяснява Мартин Брутше, пулмолог и ръководител на изследователския център в Санкт Гален.

Въпреки това, според изследователите, са необходими дългосрочни проучвания, за да се потвърдят ползите за здравето в сравнение с продължителното пушене. „Повечето заболявания, свързани с тютюнопушенето, се причиняват от токсични и канцерогенни вещества в тютюна, а не от никотина“, допълва Мартин Брутше.

Изследователите виждат прагматичен подход в препоръчването на вейпове на пушачите, вместо да ги оставят сами с тяхната зависимост и последиците за здравето от техния навик. „Използвайки вейпове, пушачите биха могли да намалят риска от заболявания, свързани с тютюнопушенето, докато по-късно решат да спрат напълно употребата на никотин“, казва Изабел Жако-Садовски. Следователно вейповете позволяват двуетапен подход: първо отказване от тютюна и след това отказване от вейповете и по този начин от никотина.

Заради рязкото увеличение на вейпинга сред младите хора, изследователите подчертават, че проучването е изследвало само употребата на вейпове при хора, желаещи да откажат цигарите. „Затова ние сме категорични, че вейповете могат да бъдат предложени на пушачите като част от консултациите за отказване от тютюнопушенето, но непушачите не трябва да имат лесен достъп до вейпове, нито до цигари и други продукти, съдържащи никотин“, обяснява Ауер.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес