С повече от 10 процента е нараснала средната работна заплата за една година, по данни на Института за пазарна икономика, цитирани от БНР. За сметка на това обаче намаляват възнагражденията от труд в общия дял на домакинските бюджети, докато делът на доходите от пенсии и социални помощи расте.
Въпреки отчетения ръст на средната работна заплата до 1500 лева това съвсем не се отнася до всички сектори на икономиката. Традиционно най високи са доходите в информационно комуникационните технологии, а в здравната сфера - заради допълнителните плащания към медиците на първа линия.
„Те продължават да дърпат напред - сектори, които изискват по висока квалификация. И го имаме в същото време ефектът на това, че най-много пострадаха заетите в секторите на ресторантьорството и хотелиерството, където са най-ниските заплати“, коментира Зорница Славова от института за пазарна икономика.
С най голям принос за домакинските бюджети е работната заплата, но делът ѝ в общите доходи на домакинствата намалява.
„За първи път достига 55 процента делът на работната заплата в доходите на домакинствата заради отражението на тази криза. В същото време се увеличава делът на доходите от обезпечения и помощи, както и от пенсии“, каза още . Зорница Славова.