Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руският имперски реваншизъм е дълбок комплекс за малоценност (ВИДЕО)

20 декември 2024, 17:35 часа • 1635 прочитания

В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров разговаря с Пламен Николов - доктор по философия на политиката за това как още векове назад руските идеологически манипулатори, неспособни да боравят с действителността, умишлено я подменят с удобна за тях.

„Към момента, в който се подписва тази позорна Брест-Литовска капитулация (3 март 1918 г., б.р.) на Русия пред Германия, България, Турция и Австро-Унгария, вследствие на т.нар. „Декрет за мир“, издаден като Втори декрет от известния криминален престъпник Владимир Улянов, с прозвище Ленин, към този момент окопите на руските войски са били на около 150 км от Багдад, а конните разчети на тяхното разузнаване са разузнавали вътре в Багдад. От тази гледна точка ние виждаме, че реваншизмът през 2014-2016 г. ги върна на същото място, там където са били при подписването на тази позорна Брест-Литовска капитулация - района на Сирия, на Северен Ирак и т.н., като това показва, че по никакъв начин те не са разбрали семиотичните знаци на историята, не са се поучили от тях и техният реваншизъм е не просто безогледен, но и напълно несъобразен с действителността и с фактите. Характерно за руския имперски реваншизъм е, че той винаги се надценява, винаги надценява възможностите си и това е свързано с този дълбок комплекс за малоценност, който имат руснаците и който те се опитват по някакъв начин да потискат, самовъзхвалявайки се, използвайки термина величие по повод и без повод.“ Още: Атанас Чобанов: Българските специални служби би трябвало да работят усилено за противодействие на зловредното руско влияние (ВИДЕО)

„Петър I, за да угоди на руското чувство за малоценност, се захваща с едни невероятни строежи в града, който носи името му после, като целта на тези строежи е да надхвърлят блясъка на Версай и в продължение на десетилетия имаме едно шизофренно раздвояване на руското самосъзнание по този въпрос, което ту оприличава Петербург на северната Венеция, заради каналите, които съществуват в този град, ту на тях не им се вижда достатъчно далечна историята на Венеция и те биха искали, понеже тяхната жалка държавност е на има няма 200-300 години, те биха искали по някакъв начин да се приобщят към една по-далечна част от историята. По тази причина често я наричат северната Палмира, същата тази Палмира, която унищожиха в Сирия със своите бомбардировачи. След това обявиха, че ще я възстановят, ще стане е по-хубава, отколкото е била. Това показва едно пълно неразбиране на ценността и невежество на артефактите такива, каквито са. Само ще припомня семиотиката на болшевизма, който казваше „ще съборим стария свят и ще построим нов, по-хубав“, „ще съборим старата архитектура и ще построим нова, по-хубава“. И какво построиха през онези години, помним добре.“

Гостът споделя, че Минските преговори през август 1920 г. представляват интересна част от семиотиката на руското поведение. Целта на преговорите е не просто да се постигне мир, а руските репарации към Полша да бъдат минимални след Полско-съветската война. По време на преговорите полската делегация е държана в дворянско имение на разстояние 20-40 версти от Минск, оградено с бодлива тел, и както Ленин се е изразил „архивежливо“ трябва да им се обясни, че това е в интерес на „тяхната сигурност“. Допълнителните указания са били в никакъв случай да не им се разрешава да посещават град Минск. Ако все пак се стигне до посещение на града, специално да се опразнят две-три улици, където те да нямат никаква възможност да общуват с местни хора. Аргументът на Ленин е, че по време на подписване на Брест-Литовската капитулация руснаците също са били в заграждения от бодлива тел. „Това показва тази невероятна дребнавост и склонност за вторачване в знаците, в термините, в думите и неспособността да се разбира абстрактния смисъл на езика, неспособността за абстрактно мислене, а точно обратното - оприличаването на действителността на тези абстракции, които всъщност нямат връзка с действителността, тяхната преднамереност, тяхната злоба, тяхната дребнавост и т.н.“ Още:  Иво Инджев: Названието „Александър Невски“ на български храм е подигравка (ВИДЕО)

Целият разговор на Кънчо Кожухаров с Пламен Николов гледайте във видеото. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес