Aнтикорупционният закон обединява няколко служби, които досега работеха хаотично. Това каза Роман Василев, бивш заместник-градски прокурор на София, пред bTV.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
За да стане работещ законът, между първо и второ четене трябва да се погледне какво ще представляват материалите, постъпили в прокуратурата от съответния антикорупционен орган, посочи той.
„Въпросът е как ще бъдат свързани материалите, които постъпват, разследването и наблюдаващият прокурор. Когато се скъса връзката и едни материали, изпратени от комисията в прокуратурата, нямат тази стойност, прокурорът възлага нови експертизи, нови финансови и данъчни анализи”, поясни Роман Василев.
Не може да се коментира, че прокуратурата е най-слабото звено, каза Василев на въпрос защо няма нито едно осъден знаков политик.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
По думите му отговорът на този въпрос се крие в три направления – законодателство, кадри и обучение и квалификация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
„В настоящия момент дотолкова е формализиран обвинителният акт, има обвинителни актове с по 15-20 000 страници”, посочи Роман Василев.
По отношение на кадрите според него трябва да се завиши критерият специално за дознателския апарат. „При магистратите има училище за магистрата и изисквания за стаж. Това трябва да се вкара в дознателския апарат”, отбеляза бившият зам.-градски прокурор.
По думите му обучението е необходимо, за да може експертите да се профилират.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис