Стотици протестиращи срещу ваксините се присъединиха към някои политически лидери в София днес, за да демонстрират срещу решението на България да въведе задължителен "зелен сертификат" за COVID-19 за достъп до ресторанти, театри и търговски центрове. Това пише в свой коментар агенция Ройтерс, цитирана от БГНЕС.
Още: Колко е трудно да отгледаш дете в България - горещите теми в интернет на 5 март
Още: Пампорово АД представи своя потенциал на ITB Berlin 2025
Медията се позовава на анализи, според които за слабия прием на ваксини в страната се обвиняват дезинформацията и противоречивите послания на политици и експерти в условията на политическа криза, както и „липсата на доверие във властите, което е наследство от времето на комунизма“.
Въпреки че някои собственици на ресторанти, както и управители на хотели и театри заявиха, че ще бойкотират мерките, стотици българи все пак се втурнаха към центровете за ваксинация, за да си осигурят сертификат. Демонстрации се проведоха в няколко града в балканската страна, информира Ройтерс.
Протестиращите в България заявяват, че този ход потъпква техните свободи и е задкулисно средство за принуждаване на хората да се ваксинират. "Ваксинирането трябва да бъде изцяло доброволно. Утре много хора няма да могат да отидат на работа", заяви Костадин Костадинов, твърд противник на ваксините и лидер на националистическа партия, която досега не е спечелила места в парламента.
Още: 100 години от най-кървавия атентат в българската история (ВИДЕО)
Още: България ще си сътрудничи с Черна гора в областта на младежта и спорта
Както дясноцентристката партия ГЕРБ, която води пред съперниците си преди вота, така и социалистите, които според проучванията на общественото мнение се класират на второ място, също застанаха срещу сертификата. Те, както и протестиращите, призоваха за оставката на временния министър на здравеопазването, който беше назначен от президента, след като на неубедителните избори през юли не беше излъчено правителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нови над 2 милиона лева за помощ на разселени украинци в България
Още: Kaufland България разширява екипа си в София с над 100 нови работни места