Редица родителски организации изпратиха отворено писмо до премиера Бойко Борисов, министъра на образованието Красимир Вълчев и здравния министър Костадин Ангелов с призив за присъствено обучение на учениците.
Ето и теста на писмото:
Изразяваме категоричното си несъгласие и се противопоставяме на новите противоепидемични мерки, които въвежда Министерството на здравеопазването със Заповед № РД-01-06-626/27.10.2020г. и които касаят присъствената форма на обучение учениците от гимназиален етап на образование, висшите учебни заведения и други учебни центрове.
Предвид факта, че вече имахме горчив опит от него, бихме искали да се спрем на няколко факта.
1. В начален курс децата имат нужда от изграждане на определени социални навици, за които е необходим възможно най-детайлен поглед. Голяма част от родителите не са педагози и в домашна среда трудностите в образованието за тези деца е сведено до невъзможност в определени моменти.
2. В прогимназиален курс децата имат нужда от специфично внимание, предвид тяхната възраст и промяна в поведението. В тази възраст вече се среща бунтът против следването на каквито и да било правила.
3. В гимназиален курс положението вече е трудно, до невъзможно, контролируемо в училище, а какво да говорим в домашна среда, при работещи родители. А какво се случва със стажовите програми?!
4. Децата със СОП не са по-малко засегнати. Напротив! След толкова години на усилия, започнахме да приобщаваме децата с увреждания и да се търси начин за намаляване на конфликтите в училищна среда и в един "прекрасен" момент на ДИСТАНЦИЯ, тази дистанция се превръща в прекъсване на процеса на социализация и поемане в обратна посока до първоначално ниво на започване на работа с въпросната социална група деца!
4.а) Едно дете с увреждане има нужда специфичен подход, внимание и ангажираност за включването му, както в образователен аспект, така и в посока социализация! Нали идеята беше тези деца да бъдат включени в обществото?! С ДО това е невъзможно, поради ред причини! С ДО резултатът, който ще бъде постигнат ще бъде тотална изолация на тези деца от обществото и връщането им в положение "несъществуващи"! Контактът пред компютър за тези деца НЕ МОЖЕ да замени ЖИВИЯ контакт! Децата с увреждания имат нуждата да усетят физически учителя/специалистът, който работи с тях! С ДО това е невъзможно!
4.б) Децата с поведенчески проблеми (конфликтни деца) е невъзможно да бъдат включени в психологическата част през ДО! С тези деца е трудно да се работи "на живо", а какво да говорим в среда на ДО?! За тези деца е най-лесно да се включи компютъра и да излязат от стаята. Реално детето е отговорило на обаждането, но тъй като специалистът не е във физически контакт с него, не може да "прикове" вниманието им!
5. Рискът от отпадане от образователната система е увеличен в пъти, поради различни причини, които са Ви добре известни! Особено в малцинствените груби, контролът на образователния процес е сведен до почти никакъв! С ДО случаите на злоупотреби и нереални резултати са увеличени до максимум! От миналогодишния ни опит се видя какво се случва:
- часовете минават в коментари на връзката, взаимно изключване на микрофони;
- написани от родители домашни, както и решени от родители задачи, които детето не е усвоило като знания;
- невъзможност за качествено изпитване
- ограничено време на преподавателите да си предадат учебния материал, а какво да говорим за изпитване ;
- ограничен поглед на учителя върху цялостната картина на учебния процес
- във физическото реално присъствие учителят може да долови най-малките детайли за качеството на разбиране и усвояване на учебния материал и да прецени как да продължи.
Във виртуална среда учителите са заринати с постоянни административни дейности, което е лудост за всеки човек!
Кои са учителите, които искат ДО?! Някоя определена извадка! Да си учител, г-н министър, не е ПРОФЕСИЯ, а ПРИЗВАНИЕ!
За ДО лобират учителите по професия!
Защо не попитате онази част от учителите, тези по призвание, дали наистина искат ДО? Тази част от учителското съсловие обичат професията си и наистина ги е грижа за образованието на българските деца!!!
Качеството на работния процес в електронна среда е нищожно!
Във виртуалната среда се получава едно изкуствено наслагване на стрес и напрежение, породено от електромагнитните полета, които предизвикват технологиите, което във своята цялост е предпоставка за редица заболявания - както физически, така и психически; както емоционални, така и психологически!
Това ли искаме за нашите деца?! Да изградим психически, психологически и емоционално обременено общество и физически болни до нетрудоспособност хора?!
Силно вярваме, че разума ще надделее над натиска от една малцинствена група хора, които се идентифицират с две идентични имена на ФБ групи с незавиден брой последователи, които са привърженици на ДО и не могат да бъдат представителна извадка на обществото.
Писмото е подписано по инициатива на "Обединени родители", което включва „Българския род обединен за децата“, Група-инициатива „Граждани срещу антисемейните промени в законодателството", НГИ „Граждани в защита на семейството и децата" , „Да запазим българското семейство”, „Национална група за децата и семействата на България", "Семействата на България", „Разград е против вмешателството в семейството“, „Информирани родители“, „Национално сдружение за закрила на българските деца и семейства“, „За националното достойнство", „Българският род обединен за децата-Смолян“, „Българският род обединен за децата – Благоевград“, „Обществен съвет Благоевград", „Протести Благоевград“, „Шумен-в името на нашите деца“, „Сливен - да запазим българското семейство!“, "Българският род обединен за децата" - Кюстендил, "Национално сдружение за децата и семействата".