Ударно строителство на детски градини и ясли и бързо завършване на започналите ремонт и обезщетение за всяко неприето дете, независимо от възрастта му. Това поискаха на протест пред Столичната община родители на неприети деца.
Още: Почина сценаристът на "Вчера" Владо Даверов
Организаторът на протеста Павлинка Вълчева каза пред БГНЕС, че има две деца – едното неприето в ясла, а другото в детска градина. "Места за набор 2019/2020 абсолютно няма. Има огромен недостиг във всеки квартал. Естествено, че за набор 2015/2016 ще има места, все пак е задължително", каза тя.
Недоволните родители блокираха движението по ул. "Московска" и поискаха оставката на кмета на София Йорданка Фандъкова. "Искаме всички неприети деца да получат ваучери, обезщетения, компенсации независимо от възрастта им и развитие на алтернативната грижа, като родителските кооперативи. Искаме ударно строителство и завършване на започнатите обекти“, посочи исканията на родителите.
Тя коментира още, че кметът на "Люлин“ Милко Младенов, който преди дни заяви, че има места в градините в района, е визирал само деца от набор 2018 г. и те ще бъдат приети през август в рамките на текущото класиране, но това не се отнася за децата от набор 2019/2020.
Още: "Защо не ни плащате?": Съюзът на артистите нападна Министерството на културата
Още: 20 градуса на сянка: Падна нов исторически рекорд за времето навръх 8 януари
Попитана как може да бъде преодолян проблемът с нарастващия брой на новодомците в града, Павлинка Вълчева каза, че в тази връзка може би е по-добре да се даде по-голяма тежест на уседналостта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Христо Стоичков за Петър Василев - Петела: Господ е българин, бате Пепи! (ВИДЕО)
"Има доста неща в системата за кандидатстване, които трябва да се редактират. Смятам, че трябва да се намери балансът и точно това е работата на столичната община и хората, които са вътре“, коментира тя и добави, че също така трябва да се увеличи контролът по отношение на недобросъвестни родители, които заемат място в градина, но детето им не я посещава, както и такива които фиктивно се водят в столицата и не плащат данъци. Вълчева каза също така, че числеността на групите може да бъде увеличена, но това задължително трябва да върви и с назначаването на персонал и увеличаване на възнагражденията им.
На протеста бе и Симона Билдирева, която сподели, че дори не са правили опит и да кандидатстват за ясла, тъй като наскоро са сменили адресната си регистрация и според нея нямат никакъв шанс да се класират. "На този протест сме, защото от много години няма места за децата, особено в яслите, но и в градинските групи. Няма достатъчно детски градини, не се строят достатъчно бързо, сроковете се нарушават, не са качествени строежите“, заяви тя и подчерта, че този проблем не е от вчера, но въпреки това коментира, че към този момент не иска персонална оставка.
Според нея единственият вариант за решаването на проблема е строителството на нови сгради на детски градини и разкриването на нови места. Тя каза още, че за да могат хората да останат в родния си град всички населени места трябва да се развиват равномерно и с еднакви темпове, а не всички финанси да се концентрират в София и големите градове. "Аз съм софиянка, но не се сърдя на никой, който идва да си търси прехраната в София“, заяви тя.
Още: Азиатска кухня и вкусни пици очакват посетителите на Kaufland – Изгрев
Още: Сключихме пореден международен договор за отбрана със САЩ
Въпреки проблемите и трудностите, пред които са изправени всички родители с неприети деца, Симона е оптимист и вярва, че ще дойде денят, в който за всяко дете ще има място в ясла и детска градина в София.