Независимо от резултата на референдума във Великобритания за еврочленството на страната, е възможно да се стигне до повече рестрикции за българите, живеещи на Острова.
Това прогнозира пред БНР Струмен Паунов, който от години помага на българите да уредят документите си за престоя си в Обединеното кралство. По-голямата част от българската общност се надява британците да гласуват проевропейски.
Част от българите във Великобритания имат и британски паспорти и могат да участват в референдума. Струмен Паунов от години живее в Лондон и е категоричен - за българите е добре Великобритания да остане в ЕС.
Паунов не изключва и нови рестрикции, дори Великобритания да остане в ЕС.
"Това спиране за бенефит, което е четири месеца, може би ще стане четири години или седем години, или Бог знае колко. Промениха се някои от правилата за получаване на пермънънт резидент за правото да получиш паспорт и така нататък, в смисъл, каквото и да променят, то няма да е по-добро за нас, то ще е някаква рестрикция, с която да ограничат притока на мигранти. Ако партиите се разберат и си го гласуват в парламента, то влиза автоматично в сила. Така че доколко реално, абсолютно реално е, дори и в ЕС или извън ЕС, каквото решат, това ще бъде. В края на краищата ние сме им в държавата, а не те в нашата", заявява той.
Според Паунов българите във Великобритания са около четвърт милион.
В петък - ден след вота във Великобритания, резултатът от него ще бъде обсъден на заседание на съвета "Общи въпроси" в Люксембург. Позицията на българското правителство е за оставането на Обединеното кралство в Европейския съюз. За насърчаване на позитивния вот на допитването през февруари България подкрепи новата политическа договореност с Лондон, припомнят от българското правителството.
След като Лондон оповести резултатите, се предвижда среща между председателите на Еврокомисията и на Европарламента - Жан-Клод Юнкер и Мартин Шулц, и холандското председателство на Съвета на Европейския съюз. В понеделник е насрочено извънредно заседание на еврокомисарите.