Комисията по околна среда и води подкрепи по-слабата защита и свиването на площта на защитните пояси около водоизточниците за питейни нужди. Това стана с гласовете на 13 от членовете на парламентарната комисия, против нямаше, а 6 депутати се въздържаха.
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Припомняме, че поправки в преходните и заключителните разпоредби, засягащи Закона за водите, отварят възможности за сечи и строителство върху площи в близост до водосбори, където в момента действат строги забранителни режими в три защитни пояса - А, Б и В, с различна степен на защита.
Внесените от кабинета изменения предлагат съществуващите сега три задължителни защитни зони около вододайните съоръжения да се сведат само до една, а за останалите две зони оставя възможност за пожелателно въвеждане на мерки за защита, които обаче не са задължителни.
Проектът на практика намалява най-рестриктивната защитна зона А, а другите зони и защитни мерки ще бъдат набелязани едва през 2021 г. Според експерти ако бъдат гласувани поправките и в пленарна зала, през тези три години е твърде вероятно бреговете на редица приватизирани язовири да бъдат застроени. По време на днешното заседание също бяха изчетени становища "против" промените в закона.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
По време на дебатите министърът на околната среда Нено Димов обясни, че част от измененията в Закона за околната среда променят Закона за водите, където именно е заложен нов подход за опазване на водите за питейно-битовото водоснабдяване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
"Тези промени бяха подготвени още преди встъпването в длъжност на това правителство. Съгласувани са с всички министерства и ведомства и на практика с промените, които се предлагат, се прави един работещ подход за опазване на водите, използвани за питейно-битово водоснабдяване", каза той.
Димов се съгласи, че новият подход за опазване на водите за питейно-битово водоснабдяване е добре да бъде приет след широка дискусия с всички заинтересовани страни. Той добави, че целта на инициираните от кабинета промени в закона е да се облекчи административната тежест за бизнеса.