Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Решават с европроект десетилетни проблеми в "Етъра"

13 декември 2019, 14:57 часа • 7138 прочитания

Община Габрово ще разреши проблеми, натрупани през последните десетилетие при функционирането на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, със средства по Оперативна програма „Региони в растеж“. Това съобщиха от пресцентъра на Етъра. Много от дейностите на проекта са насочени и към подобряване на ефективността и намаляване на оперативните разходи за съоръженията, както и към подобряване на атрактивността на експозициите и осигуряване на допълнителни експозиционни площи.

Пълно обновяване се предвижда за хотел „Странноприемница” на РЕМО „Етър“, който е създаден през 1981 година. Днес покривът му е напълно компрометиран, а стаите не отговарят на очакванията на съвременните потребители, поради което туристите предпочитат други места за настаняване. Напълно ще се обнови отоплителната система с по-ефективна и екологично чиста. Предвидено е и създаването на конферентен център, който ще осигурява допълнителни приходи. Благодарение на проекта, ще бъдат реставрирани и консервирани 10 обекти и съоръжения, задвижвани с вода.

С предвидените дейности ще бъдат разрешени и проблемите с паркирането в района на музея, като е предвидено и изграждане на паркинги, които да улеснят достъпа на посетителите до културната институция. Ще бъдат монтирани и много указателни табели в района на музея, в град Габрово и на ключови места по пътищата на страната.

Проектът адресира и дългогодишния проблем с фондохранилищата на музея. В бившето училище на кв. Етъра, което е предоставено за стопанисване на музея, ще бъдат позиционирани фондовете. Съхраняването на културните ценности става в помещения със специален температурен режим и определена влажност. Сградата ще бъде изцяло реновирана, за да се постигнат необходимите параметри. В нея ще се разположат ателие за реставрация и консервация, художествени работилници, а дворът ще стане място изяви на творци от страната и чужбина.

Предвижда се обновяване и оборудване на неизползваните с години керамични пещи, в които някога майсторите на музей „Етър” са създавали своя продукция. Проектът ще разреши и десетилетния проблем със замърсяването на реката с отпадни води, като ще се монтират малки пречиствателни съоръжения. С проекта ще се осигури най-накрая и достатъчен брой тоалетни на територията на музея, включително и специализирани за хора със специални нужди и за деца. Музейният детски център ще бъде изграден наново и съобразен с цялата архитектура на музей „Етър”. Центърът ще се разшири и ще се разнообразят възможностите за работа с деца, за да може днешните малчугани да имат памет за родните традиции.

Проектът ще даде възможност хората с увреждания най-накрая да получат достъп до експозициите в музея. Ще бъдат закупени две електрически колички и ще се монтират съоръжения облекчаващи достъпа. Проектът предвижда подобряване на осветлението, като се заменят амортизираните луминисцентни лампи, за които липсват консумативи. Предвиденото в проекта художествено осветление е наложително, за да станат видими невидими сега, но интересни и важни обекти от музея. Това от години е практика във водещите музеи на открито в Европа.

Чрез съвременни средства, които няма да нарушат автентичната атмосфера на „Етър”-а, ще бъде представен изчезнал вече занаят. По този начин посетителите на Табаханата ще могат да видят как са обработвани животинските кожи в миналото. И сега в музея се използва добавена реалност, за да се представи един забравен занаят. Обновената, след сериозно проучване Шарланджийска работилница е чудесен пример за това. Няма нито един посетител, който да е дал негативен отзвук за нея, както е истина и повишения интерес към обекта.

Най-голямата сграда в музея – Кръстник Колчовия хан, която днес се използва за административни нужди, ще стане многофункционално пространство с изложбени зали и места за активности на посетителите. Промяната, която се предвижда там, ще позволи в „Етър”-а да бъдат приемани международни изложби, към които има специални изисквания за сигурност и площ. В Кръстник Колчов хан ще се осигури достъп за хора с увреждания, ще бъде създадена и липсващата сега вътрешна връзка между етажите.

И сега сцената на поляната в музея събира многобройна публика по време на организирани от екипа събития. Тя обаче е изработена от вече амортизирани палети и не позволява музей „Етър” да изпълнява пълноценно една от важните си функции – съхраняване на нематериалното културно наследство, каквото е родния фолклор. Затова този проект предвижда създаване на разглобяема сцена, при възможност с места за съблекални на певците и танцьорите, които се изявяват. Предвидени са и редица дейности, които са насочени към подобряване уменията на персонала и на майсторите-занаятчии.

Реализацията на проекта е от особен интерес за обществеността. Екипът на музей „Етър” за втори път отправя покана към всички заинтересовани – да посетят музея, за да бъдат запознати на място с предвиденото за реализацията чрез този проект. Телефонът, на който може да се направи записване от страна на заинтересованите е +359 88 840 1198. Предвидените посещения са две – в събота /14 декември/ от 13.00 часа и в неделя /15 декември/ от 13.00 часа. Желаещите да се включат ще бъдат очаквани пред входа на хотел „Странноприемница”.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес