Рекорден спад на контрабандата на цигари отчете традиционното проучване на тютюневите компании. 3.3% е делът на незаконните цигари през третото тримесечие на годината, което е най-ниското ниво, измерено от 2010 г. насам, съобщи Вержиния Джевелекова от Филип Морис България. В 2010 г. нивото на контрабандните цигари е било 34.5%, посочи за сравнение тя.
Сред незаконните цигари са тези от разбитата фабрика неотдавна край Пловдив. Те са били предназначени за гръцкия пазар, но са разпространявани и в София и Видин.
2 града са с нулево потребление на незаконни цигари – Габрово и Ямбол, показва още проучването.
Сред европейските страни България изпъква като отличник със значително по-ниски нива на непредназначени за вътрешния пазар цигари, посочиха още авторите на изследването.
"Това, което ме притеснява е, че вече сме много близко до нулата и всяко качване ще е проблем на институциите", пошегува се вътрешният министър Младен Маринов и увери, че усилията срещу контрабандата ще продължи. "Ако ние не държим средата вътре в България, много бързо ще навлезнат незаконни цигари. Ежедневно отблъскваме такива напъни и обменяме информация с нашите съседи", отбеляза той.
Шефът на митниците Георги Костов посочи, че до ноември т.г. са постъпили от акцизи на тютюневи изделия със 177 милиона повече, отколкото за същия период на миналата година и със 150 милиона над планираните в бюджета в началото на годината. "Сумата е изключително добра и впечатляваща – регистрираме 6.4% ръст на планираните приходи от тютюневи изделия, но е изключително задължаваща за следващата година", коментира той и изтъкна приноса всички правоохранителни органи.
Нескрита завист към резултатите на тютюневата индустрия изрази председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев. "При нас ситуацията не е толкова добра, даже обратното. Надявам се следващата година да представим секторен анализ на практиките, които ощетяват държавния бюджет и подхранват сивата икономика в енергийния сектор, по-точно сектор горива", каза той и съобщи, че очаква догодина да стартира такъв проект и резултатите да бъдат обсъдени с институциите, за да се анализират тенденциите и противодействието на контрабандата при горивата.