Рекорден брой убити хуманитарни работници през 2024 г.

05 декември 2024, 00:30 часа • 1322 | прочитания

Десетки служители и доброволци на Червения кръст и Червения полумесец се събраха на бдение със свещи в памет на повече от 30 техни колеги, убити през 2024 г. - най-смъртоносната година за хуманитарни работници.

Още: Предложение: Инвалидите с безплатно паркомясто до дома си

Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!

Още: На фона на конфликта в Сирия: Израел порази Дамаск и уби висш служител на "Хизбула"

Повече от 100 души се струпаха пред централата на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец (МФЧК) в Женева, като повечето бяха облечени в червени жилетки и носеха свещи. Общият брой на убитите членове на мрежата на МФЧК по света през тази година достигна 32, предаде БГНЕС.

Още: Тръмп към похитителите: Ако не пуснете израелските заложници до 20 януари, ви чака истински ад

Още: Най-важните новини за деня: 31 март 2025 г.

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

„Алаа Ал-Дерауи, член на екипа за спешна медицинска помощ на ССЧП, беше смъртоносно прострелян в района на Хан Юнис в Газа, малко след като транспортира пациенти за лечение. Той се е връщал в базата, когато е станал инцидентът“, се казва в съобщението. В Женева, застанали на смразяващия студ пред транспарант с надпис „Защита на човечеството“, някои държаха снимки на служителите и доброволците, убити тази година при изпълнение на хуманитарните си задължения.

Още: Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец призовават за закрила на бежанците

Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница

Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март

„Шокирани сме. Ужасени сме“, заяви пред събралите се Нена Стоилкович, заместник-генерален секретар на МФЧК за глобалните отношения, хуманитарната дипломация и цифровизацията. „Ние не сме мишена“, допълни официалният представител на МФЧК Франк Морхауер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес