Валежите и снега, който започва да се топи в Централна и Западна Европа, ще вдигнат нивото на река Дунав, алармират експерти от екоминистерството. Румънската система за контрол на нивото на реката вече прогнозира вдигане на нивото с 600 см.
Съществува и реална опасност заради високото ниво на Дунав, реките, които се вливат в него, да прелеят около устията си, предаде БЛИЦ.
В Южна България най-големите проблеми се очакват по течението на река Марица. Вече са изпратени предупреждения до всички кметове в страната, до областните управители и до звената на Гражданска защита. Проблемът е,че не може точно да се изчисли какъв обем вода ще се освободи при топенето на снеговете и да се предприемат съответните мерки.
Засилва се и контролът върху малките язовири в страната, които са 2750. Те са на различно подчинение, но тук е възможно да се случи сериозно бедствие, защото не се наблюдават постоянно, смятат експерти.
Повишени са нивата на реките и язовирите в района на деривацията Доспат – Девин, вследствие на валежите от изминалото денонощие, които паднаха на територията на област Смолян. Това каза началникът на Областно управление „Пожарна безопасност и защита на населението” - Смолян комисар Красимир Шотаров, предаде Фокус.
„От снощи непрекъснато се наблюдават нивата на язовирите „Доспат” и „Цанков камък” като са предприети вече превантивни мерки и е започнало тяхното изпускане, което е контролирано”, поясни комисар Шотаров. Към момента няма опасност за населените места, предупредени са хората, които живеят край двата язовира. Изпускането на водните басейни се прави, за да има свободен обем, който да поеме очакваните нови дъждове през следващите дни. Другите язовири в региона на Смолян са в нормални граници, но също се наблюдават и няма притеснение за хората, каза комисар Шотаров.
„Снощи е имало излизане от коритото на река Триградска и е била засегната една къща като е наводнен приземният етаж и е била отводнена от екипи на пожарната”, посочи той. Постепенно водите там се оттичат, но все още са завишени. През изминалото денонощие, екипите на пожарната са получили сигнал и за паднал навес на заведение от силния вятър в село Барутин, каза още началникът на ОУ „ПБЗН” - Смолян.
Чувствително се бе повишило и нивото на река Струма по течението след Благоевград. Видимо нивото на реката се е покачило около метър заради валежите и снеготопенето.
Сформиран е екип за наблюдение на нивото на река Струма в Община Симитли. Това съобщи кметът на общината Апостол Апостолов. Екипът ще дава 24-часови дежурства заедно с екипи на „Пожарна безопасност и защита на населението” от Симитли и от Благоевград.
„Ще видим как ще действаме, в зависимост от ситуацията. На този етап в наблюдението на реката участват 12 души, но ако се наложи, има екипи на „Пожарна безопасност и защита на населението”, които са готови да реагират”, каза Апостолов. Към момента нивото на реката е спаднало с около 20 см, според екипите за наблюдение. Снощи нивото й е било повишено с около 80 см. „Да се надяваме, че няма да има повече такива валежи”, каза той. Към момента не вали на територията на община Симитли, както и в Югозападна България. Към обяд в Сандански е имало градушка, но към момента няма валежи в Югозападна България, каза Апостолов.
Река Места скъса дига, а Канина излезе от коритото си и заля стотици декари, но в момента ситуацията се успокоява, съобщи "Инфомрежа". Няма наводнени жилища.
Началникът на РУ ПБЗН Росен Сердарев заяви, че нанесените щети са предимно в полската част по течението на реките Места и Канина. Нивото на Места в следствие на обилните валежи се е покачило с 3-4 метра, което е довело до скъсване на диги. Водата е отнесла крайпътно ранчо и е обърнала фургон. Стотици декари са залети в землищата на селата Марчево и Огняново и от водите на излязлата от коритото си река Канина, допълни Сердарев.
Днес се извършват проверки на засегнатите проблемни участъци и се регистрират нанесените от наводненията щети. В община Гоце Делчев през критичните дни не са постъпили сигнали за аварийни и извънредни ситуации.
Част от маданското село Вехтино бе откъснато до обяд от придошлите води на река Арда. Вследствие на пълноводието бе залят бетонен мост в района на бившето заведение „Речния плаж”.
Нивото на реката бе повишено с около 2 м., в резултат на което преминаването по моста бе невъзможно. Два леки автомобила бяха блокирани на брега. За обитателите на 10 къщи в махалата връзката със света бе по въжения мост над река Арда.
Към 14.00 часа нивото на реката намаля и преминаването бе възобновено. Нов порой обаче ще блокира отново съоръжението. Реките Арда и Черна са повишили нивото си до 3 пъти.