Операторът на японската аварирала атомна електроцентрала АЕЦ „Фукушима-1” съобщи, че повредата в един от реакторите е много по-лоша от първоначалните предположения. Сонда, която е била вкарана в реактор две на електроцентралата, е показала смъртоносни дози радиация и че нивото на охлаждащата вода в реактора е значително по-ниско от очакваното, предава Би Би Си.
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Операторът „Тепко” заяви, че централата продължава да се намира във фаза на студено изключване.
Вчера в атомната електроцентрала беше регистрирано изтичане на около 120 тона радиоактивна вода, като около 80 литра от нея са попаднали в океана. Това съобщи операторът на авариралата централа, компанията „Токио електрик пауър”.
Въпреки студеното спиране на АЕЦ „Фукушима-1”, което завърши през декември миналата година, все още в нея се наблюдават изтичания на радиоактивна вода.
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Радиоактивните частици пък, които бяха изхвърлени при аварията, са проникнали в почвата на дълбочина до 30 см., сочи доклад на японската Агенция за атомна енергетика към правителството на страната, предаде ИТАР-ТАС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Според провеждащите се изследвания, три месеца след катастрофата радиоактивни изотопи бяха открити в почвата на дълбочина 5 см, но в момента те вече са проникнали в различни участъци на дълбочина между 10 и 30 см. Специалистите от правителствената Агенция изразиха опасенията, че тези частици ще продължат да проникват все по-дълбоко в почвата, ако веднага не започнат дейностите по дезактивация. Студената зима с обилните снеговалежи обаче обърка всички планове на японското правителство и цялостните дезактивационни дейности в префектура Фукушима и прилежащите към нея райони все още не са започнали.