Работодателските организации поискаха от държавата отмяна на минималните осигурителни прагове и обявиха, че няма да участват в договарянето им за следващата година.
В писмо до социалния министър Зорница Русинова и финансовия министър Владислав Горанов четирите национално представителни организации настояват за премахване на тази разпоредба от Кодекса за социално осигуряване.
Минималните осигурителни прагове по длъжности и икономически дейности се определят чрез преговори между бизнеса и синдикатите за всяка календарна година, и се залагат в бюджета на държавното обществено осигуряване.
Работодателските организации настояват за премахването им и заявяват, че няма да участват в преговорите за 2017-та година, докато правителството и социалните партньори не договорят консенсусен модел за определяне на минималната работна заплата.
В писмото на работодателите се настоява още държавата да изпълнява в пълен обем и с висока ефективност задълженията си за ограничаване на осигурителните измами и недекларирания труд.
От бизнеса припомнят, че в хода на икономическата криза административното определяне на минимални осигурителни доходи е показало драстично разминаване с икономическото състояние на отделни сектори, увеличило е сивата икономиката и е ограничило заетостта, предаде Дарик.
Подобни механизми няма в нито една от останалите членки на ЕС, заявяват работодателите.
Като допълнителни аргументи в подкрепа на исканията си, организациите посочват планираното увеличаване на осигуровките за пенсия и приетото наказателно преследване при отклоняване на осигурителни задължения в значителни размери.