Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работодателите да пазят трудови книжки 50 години предлага НОИ

25 октомври 2019, 15:21 часа • 5682 прочитания

Националният осигурителен институт(НОИ) предлага промени в Кодекса за социално осигуряване, според които документите за трудови договори, заплати и отпуски трябва да бъдат съхранявани от работодателя за срок от 50 години. Планира се тези промени в Кодекса да влязат в сила от следващата година, предава БНР.

Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София

Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София

Със специална разпоредба се предлага ако осигурител прекрати дейността си и няма първоприемник, задължително да предава ведомостите за заплати, непотърсени трудови книжки и документи от досиетата на работниците за съхранение в НОИ.

Това ще улесни както изчисляването на пенсии, така и отпускането на обезщетения, се мотивират вносителите.

Според друга промяна, в рамките на един месец след прекратяване на трудов договор работодателят ще трябва да предоставя в НОИ документ, който да удостоверява продължителността на осигурителния стаж, придобит при него от лицето, като се уточнява за каква категория труд са внасяни осигуровките.

Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.

Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)

Ще има възможност да се иска и преизчисляване на пенсии за инвалидност поради общо заболяване и на пенсии за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест. До момента такава възможност законодателството предоставя само за останалите пенсии за трудова дейност.

Припомняме, че от догодина всички трудови книжки трябва да бъдат сменени с нови поетапно, до 1 юни 2025-а. Това предвижда нова наредба, която министерството на труда публикува за обществено обсъждане. Новите трябва да започнат да се издават от 1 юни догодина, е записано в проектонаредбата за трудовите книжки и трудовия стаж. Те ще бъдат не сини, а в цвят бордо и в тях се въвеждат нови полета и реквизити. От юни догодина ще ги получат първо хората, които за първи път започват работа и тези, които са загубили старата си книжка. Следващите, които ще сменят документа, ще са тези, които изчерпят страниците на старата си книжка. За всички останали новата наредба предвижда, че след изтичане на 5 години от влизането ѝ в сила – т.е. до 1 юни 2025 г., се прекратява вписването на данни в старите книжки, те се приключват и се издават нови като продължение.

В новите трудови документи се въвежда вписване на код по националния класификатор на професиите и на категорията труд. Ново е и изискването са се поставя щемпел в трудовата книжка при прекратяване на трудовото правоотношение, като в него ще има данни за датата на постъпване на работа, на напускане, основанието за прекратяване на трудовото правоотношение и продължителността на стажа. Това по принцип не е нова практика, но не се прилага навсякъде, обясняват от министерството. Замисълът е да има намаляване на административната тежест за работодателите, които в редица случаи следва освен извършването на записи в трудовата книжка да издават и съхраняват за дълъг период образци на документи, доказващи натрупания стаж.

 

Още: Български летателен апарат – 1 година преди братя Райт (ВИДЕО)

Още: Нов исторически рекорд за времето: 2024 г. е била най-топлата за България от близо век

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес