Работна група между Министерството на регионалното развитие и благоустройатвото и превозвачите ще търси вариант да се намери баланс между предложенията държавата и тези на бранша. Това беше решено на срещата на превозвачите с министър Гроздан Караджов. Тя ще започне работа още утре (20 май).
Оставане в сегашното положение, при което толтакси се плащат само за магистрали и първокласни пътища, а автобусите се облагат с 0 стотинки на километър, бе едно от исканията на превозвачите. Намеренията на транспортния бранш бяха от 1 юли обхватът да се увеличи и с второкласните пътища, а таксите да се повишат с около 20%.
Васил Пиронков, председател на Управителния съвет на Камарата на автобусните превозвачи, предложи тол тарифите да бъдат въведени поетапно, с проценти увеличения в различен период. „Мрежата у нас е такава, че не може да се ползват само алтернативни маршрути“, аргументира се той.
Цветин Тодоров от Националното сдружение на българските спедитори предложи няколко групи мерки. Първата е за намаляване на инфлационния индекс в резултат на прилагането на тол системата – за автобусните и товарните превози, като се предлага запазване на тол таксите в сегашния им размер до края на 2022 г. Другите мерки са свързани с механизми за увеличаване на приходите.
Другите мерки са свързани с механизми за увеличаване на приходите от тол такси и за предвидимост, като се визира прилагане на тол системата във времеви хоризонт.
"Днес имахме добър тон с г-н Караджов. Нека изчакаме какво ще се случи през утрешния ден и тогава да говорим за бъдещи протести", каза председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова след срещата с министъра.
Припомняме, че вчера (18 май) се проведе национален протест на превозвачите, като имаше затваряне на ключови кръстовища и пътни блокади както в София, така и много от големите градове в страната.
ОЩЕ: Николай Събев: Превозвачите са използвани, за да падне правителството