Пътните строители са се договорили с новия служебен министър на регионалното развитие Иван Шишков да бъдат изплатени възможно най-бързо средства на работещите по големите инфраструктурни обекти. Става въпрос за "Хемус" 1, 2 и 3, както и за пътя Ботевград - Видин, стана ясно от изявления след срещата на министъра с Браншова камара "Пътища".
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Председателят на камарата Стефан Чайков поясни, че от дължимите 720 милиона лева за извършени дейности, за които от бранша настояват, 520 млн. "безспорно не могат да бъдат платени". "200 милиона могат да се разплатят чрез преструктуриране на текущия бюджет на АПИ. Те могат да бъдат дори и повече", каза той.
"Голяма част от средствата не могат да бъдат платени, защото са блокирани с решение на Народното събрание от 20 април. Но има възможност съвместно с АПИ и Браншова камара „Пътища“ да установим дейности и разплащания, които могат да се извършат от текущия бюджет. Министерството предприе стъпки за преструктуриране на тещущия бюджет на АПИ, така че тези плащания наистина да се извършат. За съжаление, и в първоначалния бюджет за 2022, и в актуализацията такива средства не бяха предвидени", заяви Чайков след разговора с Шишков.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
"Договорихме се с министър Шишков, че от камара „Пътища“ ще представим становище до четвъртък какви средства да се платят по отделните програми на АПИ, а министерството да търси ресурс", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Шишков каза, че плащанията ще се извършат след проверка. Той заяви, че с браншовите организации са се разбрали за това, че има изготвена стратегия за индексация на цените, което означава, че в рамките на 10-ина дни, съвместно с финансовото министерство, трябва да финализират тази индексация. Това касае строителния бранш и общините.
Припомняме, че в края на юли Народното събрание прие окончателно промени в ЗОП, с които се разрешава индексация на средствата за пътностроителните фирми. Това се случи на фона на протести на бранша в цялата страна. Проектът на ПП беше същият като онзи, внесен през май, с основна разлика, че методиката за индексация няма да се определя с правилника за прилагане на ЗОП, както беше предвидено в първия законопроект, а ще се одобрява от Министерския съвет. Със законопроекта се създава още правен механизъм, който да даде възможност да бъдат изплатени вече сключени договори за възлагане на дейности с предмет на строителство, ремонт, реконструкция и модернизация, доставки и услуги и да бъдат преодолени последиците от прогресивната инфлация в цените на строителната продукция.
"Разбрахме се, че за по-големите обекти, по които се строи и не е плащано в последните 7 месеца, ще направим всичко възможно - в рамките на нормалното и там, където има необходимост - да се плати всичко", потвърди Шишков и даде пример с "Хемус" 1, 2 и 3, както и пътя Ботевград-Видин.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
"Ще потърсим промяна в законодателството, така че този спор, в който фирмите влязоха – за текущия и основен ремонт, да бъде така регламентиран, че да няма вече подобен спор", добави той. За какво става въпрос - припомнете си тук.
Шишков е възложил в рамките на 10 дни да има тръжна документация за обявяване на търгове за зимно почистване. "Защото става въпрос за национална сигурност, национално и отговорно поведение", каза министърът.