Имаме абсолютна готовност за зимния сезон. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков по повод създадената организация за зимно поддържане на пътищата, което се въвежда от 1 ноември, въпреки че призна за проблеми с общата наличност на материали в страната.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Министърът даде пресконференция след среща с председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Дончо Атанасов и директорите на областните пътни управления в страната.
По думите на министър Нанков наличността на материали - сол и инертни материали, в по-голямата част от областните пътни управления са над 100%, но като цяло средната наличност в страната е 60%. По думите му в някои областни пътни управления техниката е налична на 100%.
„Следим прогнозата на времето да имаме готовност в рамките на тези 24 часа да осигурим необходимата техника. Тя е налична по места, просто в момента се използва по текущи ремонти по републиканските пътища“, посочи министърът, цитиран от Фокус.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
„Провеждат се срещи за добра координация както на местно, така и на национално ниво с „Пътна полиция“ , ПБЗН и Държавна агенция „Автомобилна администрация““, каза Нанков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Предвиденият ресурс за зимно поддържане на пътищата е в рамките на 80 млн. лв., допълни Нанкон.
Министърът уточни, че ресурсът се разплаща след извършване на определените дейности, след протоколите, които от областните пътни управления предоставят. „Ресурсът е в рамките на 80 млн. лв. Убеден съм, че ще има икономия от него", каза той и посочи, че ако има спестяване от този ресурс, той ще се използва за ремонти на републикански пътища. По думите му на годишна база за зимно поддържане се харчат от 60 до 80 млн. лв. „Надявам се на по-добри метеорологични условия“, каза Нанков.
Той уточни, че за снегопочистване са налични малко под 3000 машини. По отношение на снегопочистващите фирми, Николай Нанков поясни, че се готви нова методика и нов принцип относно ценообразуването и санкциите спрямо тях.
Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
„Това ще бъде подложено на дебат. Ще преценим кой е най-удачният подход. Ще бъде променен подходът най-вече по отношение на цените и санкциите. Можем да променим подходът с рамковоо споразумение“, каза министър Нанков. Той поясни, че рамковото споразумение означава, че в дадена област могат да участват 25 снегопочистващи фирми, но ще се класират 5, които впоследствие ще се конкурират на база цена.