Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пътищата ни били готови за зимата, въпреки че наличните материали в страната не достигат

31 октомври 2017, 12:02 часа • 968 прочитания

Имаме абсолютна готовност за зимния сезон. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков по повод създадената организация за зимно поддържане на пътищата, което се въвежда от 1 ноември, въпреки че призна за проблеми с общата наличност на материали в страната.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Министърът даде пресконференция след среща с председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Дончо Атанасов и директорите на областните пътни управления в страната.

По думите на министър Нанков наличността на материали - сол и инертни материали, в по-голямата част от областните пътни управления са над 100%, но като цяло средната наличност в страната е 60%. По думите му в някои областни пътни управления техниката е налична на 100%.

„Следим прогнозата на времето да имаме готовност в рамките на тези 24 часа да осигурим необходимата техника. Тя е налична по места, просто в момента се използва по текущи ремонти по републиканските пътища“, посочи министърът, цитиран от Фокус.

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

„Провеждат се срещи за добра координация както на местно, така и на национално ниво с „Пътна полиция“ , ПБЗН и Държавна агенция „Автомобилна администрация““, каза Нанков.

Предвиденият ресурс за зимно поддържане на пътищата е в рамките на 80 млн. лв., допълни Нанкон.

Министърът уточни, че ресурсът се разплаща след извършване на определените дейности, след протоколите, които от областните пътни управления предоставят. „Ресурсът е в рамките на 80 млн. лв. Убеден съм, че ще има икономия от него", каза той и посочи, че ако има спестяване от този ресурс, той ще се използва за ремонти на републикански пътища. По думите му на годишна база за зимно поддържане се харчат от 60 до 80 млн. лв. „Надявам се на по-добри метеорологични условия“, каза Нанков.

Той уточни, че за снегопочистване са налични малко под 3000 машини. По отношение на снегопочистващите фирми, Николай Нанков поясни, че се готви нова методика и нов принцип относно ценообразуването и санкциите спрямо тях.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

„Това ще бъде подложено на дебат. Ще преценим кой е най-удачният подход. Ще бъде променен подходът най-вече по отношение на цените и санкциите. Можем да променим подходът с рамковоо споразумение“, каза министър Нанков. Той поясни, че рамковото споразумение означава, че в дадена област могат да участват 25 снегопочистващи фирми, но ще се класират 5, които впоследствие ще се конкурират на база цена.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес