Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първанов: Не бих ревнувал, ще адмирирам, ако Плевнелиев постигне повече

22 януари 2012, 11:42 часа • 3878 прочитания

Не бих ревнувал. Ще бъда първият, който ще адмирира, ако президентът Плевнелиев постигне повече.

Това каза Георги Първанов в словото си на официалната церемония по поемането на властта от президента Росен Плевнелиев.

"Не може да има силна държава без силна армия. След професионализацията и успоредно с модернизацията на Българската армия, трябва да се обърнем с лице към проблемите на военнослужещите. Човешкият фактор е ключов за бъдещето на въоръжените сили", каза президентът Първанов.

Относно дискусионната тема за социалната ангажираност на президента Първанов заяви, че не може да си представи социалният критерий да не е водещ тогава, когато се оценяват важни, ключови за развитието на страната ни закони.

"Както беше досега, надявам се, че и бъдещите президенти ще бъдат необходимия фактор в социалния диалог, необходим социален партньор и посредник, тогава, когато има напрежение или социални конфликти", каза президентът Първанов.

"Уважаеми сънародници, имах шанса да бъда държавен глава в един успешен, градивен за България период. Мнозина от вас таят своето разочарование или огорчение, но искрено вярвам, че всеки един от вас, историята най-вече ще оцени българския успех от първото десетилетие на ХХІ век. Бих бил доволен, ако са прави изследователите, че си тръгвам с доверие не по-малко от това, с което съм прекрачил прага на "Дондуков" 2 - каза президентът Първанов.

Постигнатото е повече, отклокото заложеното в преките конституционни правомощия, но много по-малко отколкото бяха собствените ми амбиции и много по-малко, отколкото хората очакват от президентската институция. 

Националното единство означава, че държавният глава на републиката е ключов фактор в стремежа за издигането, утвърждаването, развитието на нова политическа култура, каза Първанов

Националното единство е в противовес на омразата, агресията, демонизирането на опонента - каза президентът Първанов. Национално единство - това не означава политическо единомислие - подчерта той.

Националното единство предполага баланс на властите, не партиен монопол; взаимодействие между институциите, конструктивни отношеня между държавните структури и гражданското общество - каза Първанов.

В своя 21 век България и българската дипломация е еднакво добре приета в Брюксел, Вашингтон, Пекин, Москва, Токио и други столици.

Постигнахме най-добрите отношения със своите съседи от освобождението насам, но и в редица пунктове България стана своеобразен лидер във формирането и отстояването на политики, каза президентът Първанов.

В аналите на следосвобожденската българска история няма запазени ярки спомени за внушителни тържества при встъпването на нов държавен глава, каза президентът Първанов. В годините на прехода тази традиция се формираше нелеко, не без своите проблеми. Днес имаме основание да кажем, че този ден в политическия календар на българите е знаков, значим и тържествен, каза президентът Първанов. Тази формираща се нова традиция има своя смисъл, своето дълбоко осъзнаване в усилията ни - да разберем, да осмислим ролята на президентската институция в системата на българските власти, каза президентът Първанов.

След него слово произнесе президентът Плевнелиев.

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес