Украински учени разказват за запазването и популяризирането на културното наследство в родината им в съвместна инициатива на два института на Българската академия на науките, предава БТА.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Националният археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) съвместно с Института за балканистика с Център по тракология при БАН (ИБЦТ-БАН) организира поредица от публични онлайн лекции на украински учени, в които те представят своя музеен и научен опит при съхраняването и популяризирането на културното наследство.
ОЩЕ: БАН продължава да помага на украинските учени
Инициативата започна в края на март, а първото представяне беше на доц. д-р Мария Тортика, която в момента живее и работи в България и е част от екипа на Института по балканистика с Център по тракология (ИБЦТ-БАН). Тя представи въпросите, свързани с взаимоотношенията със средствата за масова комуникация в съвременната музейна мрежа на Украйна.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Втората лекция, която се състоя днес, беше на доц. Олга Белева от Харков. Тя представи проблематиката, свързана с дигитализацията в музейна среда, както и отделните типове технологии - обогатена реалност (AR), виртуална реалност (VR) и изкуствен интелект (AI). Белева обърна внимание на виртуалните турове, които са особено интересни за тийнейджърската публика. Тя говори и за музейните комуникации и изместването им във виртуалната среда, засегна и работата със социалните медии. В края на изложението си Белева цитира мисълта на Джийни Канке - старши директор “Връзки с обществеността” на музейния и културен център “Мохамед Али” в Луисвил, САЩ, че музеят не е място за събиране на артефакти, а за създаване на идеи.