Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Регистрираните злоупотреби със социални помощи са под 1%

25 юни 2018, 13:05 часа • 2105 прочитания

Злоупотребите с фалшиви инвалидни пенсии са много малко - не повече от половин процент, а в същото време политическата реторика е довела до това обществото да смята, че има много злоупотреби. Това сочи извод от изследване по темата за правителствената политика към нуждаещите се от подкрепа български грaждани, изготвено от  Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".

Още: Проучване: 76% от българите искат забрана на клетките за телета

Още: Ще ядем ли пържоли вместо хляб: Анализ на експерт след повишението на цените

"Затова и не може да се говори за професионални безработни", изтъкна тя на нарочно събитие днес (25 юни).

За целите на доклада, представен от Григорова, е проведена и анкета с 244 отговора. Всеки осми, например, смята, че неправомерно получават подпомагане над 70% от всички, на които им е отпусната социална помощ. Масово хората мислят, че се злоупотребява чрез фалшиви документи или корумпирани служители. Според запитаните основно ромите злоупотребяват със социални помощи.

Освен това анкетата показва, че хората не познават социалната система. 79% не правят разлика между социални помощи и осигурителни плащания, 48% не я познават, а 29% смятат, че познават добре или много добре социалната система.

Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)

Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден

"Недоволството от социалната система като цяло е много високо. Значителна част от възмущението е породено от рестриктивните изисквания за достъп до социално подпомагане, поради което семейства не получават такова, дори когато надвишават максималния праг на доходите със стотинки. Негодувание предизвиква работата на системата и в онези, които не са кандидатствали, но са виждали или чували за несправедливи откази за отпускане на помощи", се казва в анализа.

Две трети от всички интервюирани заявяват, че познават или са чували за конкретни случаи на неправомерно получени социални помощи. 25% от тях не дават никакъв отговор на въпроса за точното нарушение. Отговорите на 40,6% са безадресни обвинения към цели групи хора. Само 34,4% от анкетираните дават някакво по-точно описание на злоупотребата, която имат предвид.

Григорова припомни, че тричленни лекарски комисии в НОИ преглеждат всички ТЕЛК решения с над 50 на сто инвалидизация и при съмнения за нередности обжалват решенията пред НЕЛК. По официални данни на НОИ за периода 2010-2016 година са издадени общо 1 027 421 решения на ТЕЛК, от комисиите на НОИ са оспорени 19 179 решения.

Още: Най-важните новини за деня: 5 януари 2025 г.

Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.

"След обжалването, в 14 от решените случаи, пенсията е отнета, тъй като инвалидността е намалена под 50 на сто. В други 14 на сто от случаите процентът на инвалидизация е намален под 71 на сто, но на 24 души е определен процент увреждания над 90 на сто с право на чужда помощ. Данните категорично сочат, че злоупотребите са много малко, но в същото време никой не вярва в ТЕЛК, заради политически внушения", коментира Ваня Григорова.

Експертът смята, че системата не е добра, но не защото някой масово злоупотребява, а защото социалните помощи са много ниски, хората с увреждания получават много ниски инвалидни пенсии, а в същото време има стремеж и малкото пари да им бъдат отнети. По думите ѝ доверието ще се върне с дофинансиране на системата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес