Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Поставя ли пандемията под заплаха демокрацията?

09 декември 2020, 14:39 часа • 1494 прочитания

Повече от шест от 10 държави по света са приели мерки по време на пандемията с COVID-19, които застрашават демокрацията или правата на човека, се казва в доклад на института за демокрация International IDEA.

Още: Кой има има имен ден днес, 23 януари 2025 г. Честито!

Още: Поредното издание на дарителската програма на ОББ „Избери, за да помогнеш“ набира средства за 21 проекта

Проучването, което изследва ситуацията в почти всички страни по света, заключава, че 61 процента от нациите „са въвели ограничения, които са или незаконни, несъразмерни, неопределени или ненужни“ в поне една област на демократичните свободи.

Сред страните, разглеждани в по-широк смисъл като демокрации, 43% попадат в тази категория, число, което се е увеличило до 90% за авторитарните режими, сочи базираната в Стокхолм междуправителствена организация. "Очакваше се, че авторитарните режими, които имат по-малко контрол и баланс, ще използват оправданието, произтичащо от пандемията, за да затегнат контрола си," каза генералният секретар Кевин Касас-Замора пред Франс прес. "По-изненадващото е, че толкова много демокрации са приели мерки, които са проблематични от гледна точка на демокрацията и правата на човека."

Индия, демократична държава, оглави списъка в това отношение с мерки, будещи „загриженост“, в девет от 22 изследвани области - включително свобода на движение, свобода на изразяване и свобода на печата - пред Алжир и Бангладеш с осем проблемни области. Следват ги Китай, Египет, Малайзия и Куба, които имат по седем проблемни области. Русия е водещата европейска държава с шест, заедно със Саудитска Арабия, Мианмар, Йордания, Шри Ланка и Зимбабве.

Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)

Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.

IDEA разгледа различните мерки, приети по света, за да определи дали те са проблематични от гледна точка на демокрацията и правата на човека, независимо от ефективността от здравна гледна точка.

Бяха споменати пет държави от Европейския съюз: България (три области на загриженост), Унгария (две) и Полша, Словакия и Словения (една).

Сред основните западни демокрации само САЩ бяха отделени в две области. Посочени бяха също Израел (пет) и Аржентина (две).

Най-често безпокойство буди положението с: ограниченията върху свободите на пресата в името на борбата с дезинформацията; прекомерното използване на сила (като разполагане на войски за прилагане на правилата; създаването на лагери за изолиране на болни); корупцията в договорите за спешни нужди и обвиняването на мигрантите за пандемията, каза Касас-Замора.

Още: Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: Сухопътните войски трябва да се гордеят с постигнатото през 2024 г.

Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас

Изследването също така похвали няколко държави като модели за подражание за комбинирането на ефективни здравни мерки с уважение към демократичните принципи. Това са Исландия, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Южна Корея, Тайван, Уругвай, Кипър, Япония, Сенегал и Сиера Леоне.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес