Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Жилищата у нас продължават да поскъпват

03 юни 2021, 22:30 часа • 3093 прочитания

България заема 32-о място в света по ръст на цените на жилищата. Той е с 5,4% повече на годишна база през първото тримесечие, съобщава "Инвестор".

Средните цени в световен мащаб са скочили със 7,3% през 12-те месеца до март, което е най-бързият темп на покачване от четвъртото тримесечие на 2006 г. насам, сочи глобалният индекс за цените на жилищата на консултантската компания Knight Frank, в който са включени 56 страни.

Турция оглавява класацията за пето поредно тримесечие с ръст на цените от 32%, макар че ако се изключи инфлацията, реалните цени в страната се повишават с около 16% на годишна база. По-нататък в топ десет попадат предимно развити страни – Нова Зеландия е на второ място с поскъпване на жилищата от 22% на годишна основа, следвана от Люксембург - 16,6%, Словакия - 15,5%, и САЩ с 13,2 на сто, като за страната това е най-резкият ръст от декември 2005 г. насам. В десетката попадат още Швеция, Австрия, Нидерландия, Русия и Норвегия. Общо 12 страни в индекса записват двуцифрен растеж на цените.

Не всички страни в света обаче се вписват в тенденцията за силен ръст на цените. Редица големи икономики все още не успяват да запишат значителен скок, а продажбите едва сега започват да набират скорост – Италия (1,6%), Индия (-1,6%) и Испания (-1,8%). Сред причините за слабото представяне на жилищните пазари в тези страни са или строгите блокади, или притеснения за икономиката, или прекомерно предлагане, отбелязва Knight Frank.

Големите фискални и парични стимули в подкрепа на икономиките по време на здравната криза доведоха до имотен бум по света. Той също така засилва опасенията от балони и редица страни вече предприеха действия за охлаждане на пазара. Нова Зеландия отмени данъчните стимули за инвеститорите в имоти, а правителството очаква ръстът на цените на жилищата да се забави до едва 0,9% до юни догодина. Китай предприе редица стъпки за укротяване на предприемачите и на банковото кредитиране за сектора и обмисля въвеждането на имотен данък в цялата страна. Властите в Ирландия също се намесиха с редица мерки като затягане на правилата за кредитиране и по-висок гербов налог за повече от една покупка. Канада проучва възможността за въвеждане на данък върху празните жилища в цялата страна.

На фона на предприетите от правителствата действия и изтичането на фискалните мерки по-късно тази година на редица пазари купувачите вероятно няма да са така настъпателни. Появата на нови варианти на коронавируса може да подложат ръста на цените на допълнителен натиск.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес