Хората с по-нисък жизнен стандарт са първите потърпевши вследствие на ограниченията, наложени от извънредното положение заради кризата с COVID-19. Това каза в интервю за „Фокус“ социологът от Агенция „АФИС“ Стефан Георгиев. Анализът е въз основа на данни от национално представително проучване на социологическата агенция, осъществено чрез телефонно интервю на 2085 пълнолетни български граждани в периода 11-13 април. Стефан Георгиев обясни, че се наблюдава тревожна тенденция на нарастване на негативни очаквания и негативни нагласи спрямо близкото бъдеще.
Стефан Георгиев коментира, че месец след въвеждане на извънредния режим на въпроса - колко време можете да издържите финансово, ако извънредното положение продължи, 10% от респондентите споделят, че вече не издържат. 5% отговарят, че могат да издържат още около седмица, а 31% могат да оцелеят още около месец.
„Прави впечатление, че първите потърпевши вследствие на извънредното положение са хората с по-нисък жизнен стандарт. От тези, които споделят, че живеят по-трудно, 47% казват, че те самите или друг член на тяхното домакинство вече са загубили работно място, 40% споделят, че са потърпевши от съкращаване на работното време, а други 39% споделят, че става въпрос за забавяне при изплащане на възнагражденията. Това ни казва, че тези, които живеят най-трудно, които обикновено са най-близо до финансовата бездна, са и първите жертви на последвалите мерки от извънредното положение, което автоматично говори за едно рязко нарастване на бедността. Можем само да гадаем какво би се случило, ако извънредното положение продължи, особено ако няма много бързи и ефективни действия от страна на държавата, която под една или друга форма би подкрепила именно тези, които се нуждаят най-много от подкрепа в този момент“, допълни социологът.
Всичко за коронавируса следете ТУК.