Противници на Стратегията за детето: Не искаме да бъдем поставени в ролята на потенциални насилници

23 април 2019, 09:00 часа • 4267 | прочитания

"Не искаме да бъдем поставени в ролята на потенциален насилник към нашите деца." Това каза Савина Хаджийска, която е един от организаторите на протеста срещу Националната стратегия за детето, който се проведе на 22 април. По думите ѝ документът не се отнася за рискови групи, а поставя под общ знаменател всички. В интервю за bTV Хаджийска допълни, че Стратегията поставя дете-центриран подход, като вменява на децата права, които все още не са узрели да ползват. 

Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза

Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова

"Когато говориш за права на детето  не може да нарушаваш правата на възрастния", допълни още Хаджийска и уточни, че в документа думи, като "възпитание", "връзка родител-дете", "участие на родители", "родителски грижи" и "решение на родителите" не се споменават нито веднъж. 

"И сега се извеждат деца поради пренаселеност на дома, вместо да се помогне на семейството, се счита че детето е в риск... Искат да вменят на едно дете, че има право да посещава училище, дали едно 10-годишно дете няма да реши, че има право да не посещава училище", каза още Хаджийска. 

От своя страна експертът от ДАЗД Светла Петрова заяви, че основният акцент в Стратегията е закрилата на правата на децата, при отчитането на обстоятелството, че са незрели, но се нуждая от закрила.

Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас

Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)

"Детето не е обекта на родителите в семейство, то е субект на някакви права. Родителите са тези, които са отговорни за възпитанието и отглеждането му, а а ролята на държавата е да подкрепя и да благоприятства средата, в която се отглежда.", каза още Петрова и допълни, че обстоятелството, че дадено понятие не присъства не значи, че то не присъства в контекста.

Петрова уточни, че Стратегията няма нищо общо с норвежкия механизъм:

"Що се отнася до извеждането на детето от семейството - Стратегията по силата си не въвежда нови нормативни регламенти и не отрича старите, т.е. това което българското закондателство в момента регламентира то изцяло стои в основата на Стратегията. Извеждането на дете може да бъде осъществено по ред, процедура и причини, вече установени в закона."

Според представителя на ДАЗД "всички тези мерки, включени в Стратегията показват ангажимента на държавата да подкрепи семейството. Основния постулат е разбирането, че семейството и семейната среда е най-добрата среда за отглеждането на детето. Извеждането е крайна мярка и се прилага, когато животът и здравето на детето са заплашени."

Още: Децата с аутизъм и страховете на родителя - ценни съвети и добри примери от Владислава Цолова (ВИДЕО)

Още: Кръвта на пребитите и сълзите на опечалените не могат да се изчистят - скандалите и важното в мрежата на 2 април

Петрова допълни, че общественото обсъждане на Стратегията е удължено до 21 май.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес