Протестите в защита на Национален парк "Пирин" продължават и тази седмица, като вече включват и все по-назряващите опасности с Черноморието, съобщават от коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“.
В София протестиращите се събират от 18:30 ч. на паметника на Алеко до метростанция НДК. Шествието ще стигне до Министерски съвет. Протести се очакват още в Благоевград, Пловдив, Сливен и Лондон.
Еколозите предупреждават, че в края на миналата седмица Министерството на околната среда и водите е решило да се укрепи писта "Томба" в Пирин. На тази писта се провеждат ски състезания, включително международни.
"Тя обаче е изградена в нарушение на решението за оценка за въздействие върху околната среда, няма разрешение за строеж, при прокарването ѝ не е спазена оценка за въздействие върху околната среда на цялата ски зона Банско, която не допуска модифициране на терена с едра строителна техника. Писта "Томба" е до 4 пъти по-широка от предвиденото в концесионния договор и общия устройствен план на ски зоната. Изграждането на всякакви съоръжения, свързани с инвестиционно предложение за изграждане на писта, представлява негово изменение и попада в обхвата на Закона за опазване на околната среда. За „укрепването" на територии извън пистата, трябва и поне преценка по Закона за биологичното разнообразие, защото е свързано с промяна на начина на трайно ползване на земята", пишат от "За да остане природа в България".
Според еколозите случаят с „укрепването“ на писта "Томба" показва "за пореден път как в Национален парк "Пирин" се заобикаля закона, за да се извършва ново и ново пълзящо строителство".
Странджа, Корал, Калиакра под заплаха
Преди дни беше уволнен директорът на Природен парк "Странджа" Стефан Златаров. В същото време отново излезе на дневен ред изменението на общия устройствен план на община Царево, който и предвижда застрояване на крайбрежието на Странджа. Изменението предвижда увеличаване на урбанизираните територии в общината с 40%, а тези само в Природен парк "Странджа" - с 20%. Провежда се обществена консултация само на доклада за оценка на въздействието върху европейската екологична мрежа Натура 2000, а не на целия доклад за екологична оценка, както изисква Законът за опазване на околната среда и решение от 2014 г. на Екоминистерството. При 835-те декара нови урбанизирани площи в Природен парк "Странджа" продължава да се предвижда застрояване в зона А и Б на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Планира се и застрояване на дюните на "Корал". Миналата седмица част от тях бяха заградени като частна собственост, а по закон могат да бъдат само държавна, припомнят природозащитниците.
"За първи път от четвърт век МОСВ предложи да изключва площи от резерват в България, като по предложение на община Каварна е предложено намаляване площта на резерват Калиакра с цел допускане на концесионер на плажа в залив "Болата" и паркинга на крепостта Калиакра. В обществените консултации организации от коалицията „За да остане природа в България“ предложиха компромисен вариант, който обаче изключва възможността плажа "Болата" да се отдаде на концесионер. Очакваме решението на екоминистъра Нено Димов", отбелязват от "За да остане природа в България".
Исканията на протестиращите остават непроменени:
- Оттегляне на решението на МС от 28.12.2017, което дава възможност за строителство в 48% от Национален парк Пирин;
- Оставка на Нено Димов като министър на околната среда, предложил това решение;
- Обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество;
- Оставка на Валери Симеонов като вицепремиер, заради прокарване на правителствена политика срещу гражданското общество и природата и публичните призиви за насилие и дискриминация;
- Отхвърляне на внесените лобистки поправки в Закона за горите (същите като през 2012 г.), разрешаващи сечта и бетонирането в горите. Отделяне на контролния орган (Изпълнителна агенция по горите) от брадвата (Министерство на земеделието и храните) и забрана на износа на обла дървесина от държавните гори;
- Отхвърляне на промените в Закона за опазване на земеделските земи, които улесняват урбанизацията им, както и разследване на заменките по Черноморието.