Днес (1 март 2018 г.) граждани в България и чужбина ще протестират отново за оттегляне на решението на правителството от 28.12.2017 г. да отвори за строителство 48% от територията на Национален парк "Пирин", както и срещу готвените промени в Закона за горите, които ще улеснят урбанизирането им, съобщават от Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България".
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Недоволните уточняват, че "протестът е и срещу корупцията на всички нива, срещу безцеремонността на олигарсите, срещу зависимите политици, които не желаят да спазват законите".
В София протестиращите се събират в парк "Баня Лозенец", недалеч от Моста на влюбените на НДК в 18:30 ч.
По това време в НДК ще се провеждат събития от европредседателството на България. Протестиращите ще отбележат 1 март – Баба Марта - "по запомнящ се начин".
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Протести ще се проведат също така и в Благоевград, Бургас, Велико Търново, Казанлък, Плевен, Пловдив, Русе, Свищов и Сливен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Българите в чужбина излизат в подкрепа на Пирин в Бристол, Глазгоу, Лондон, Малта и Париж.
Исканията на недоволните остават непроменени:
1. Оттегляне на решението на МС от 28.12.2017, което дава възможност за строителство в 48% от Национален парк Пирин;
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
2. Оставка на Нено Димов като министър на околната среда, предложил това решение;
3. Обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество;
4. Оставка на Валери Симеонов като вицепремиер, заради прокарване на правителствена политика срещу гражданското общество и природата и публичните призиви за насилие и дискриминация;
5. Отхвърляне на внесените лобистки поправки в Закона за горите (същите като през 2012 г.), разрешаващи сечта и бетонирането в горите. Отделяне на контролния орган (Изпълнителна агенция по горите) от брадвата (Министерство на земеделието и храните) и забрана на износа на обла дървесина от държавните гори;
6. Отхвърляне на промените в Закона за опазване на земеделските земи, които улесняват урбанизацията им, както и разследване на заменките по Черноморието.