Протестиращ срещу кабинета Орешарски осъди на първа инстанция полицай заради арест

08 януари 2014, 10:43 часа • 20005 | прочитания

Протестиращ срещу правителството на Пламен Орешарски осъди полицай за ареста си. Присъдата обаче не е окончателна - възможно е тя да бъде изменена на по-горна инстанция.

Още: "Всичко, което постигам, e с лекота": Младата надежда в шаха Анджелика Ненова в Студио Actualno (ВИДЕО)

Още: Увеличават обезщетението за работещите майки?

„От хиляди души на площада, арестуваха мен, а аз не бях направил абсолютно нищо". Това обясни пред Нова телевизия Корнелий Савов и припомни, че случката се е разиграла на 4 септември 2013 година.

Тогава група от Пловдив, водена от отец Димитър Амбарев, тръгва към протеста в София с цел да се включи в протеста срещу кабинета Орешарски и да поднесе цветя на френския посланик Филип Отие в последните дни от дипломатическата му мисия у нас.

По време на протеста Савов е попитал защо полицаите са без опознавателни знаци, защо фотографите им снимат протестиращи и защо огражденията около Народното събрание не са на 20 метра разстояние, както е по закон. След тези въпроси един от полицаите е тръгнал срещу Савов, който е застанал пред отец Димитър Амбарев, за да го предпази - отецът ходи с патерици, а служителят на реда се сблъскал със Савов и след това протестиращият е издърпан зад загражденията. Следва арест, белезници, камионетка и обвинение за хулиганство и акт на стойност 550 лева.

Още: Промяна в мениджмънта на BILLA България

Още: Културата като двигател за регионално развитие: фокус върху политики, инфраструктура и читалищната мрежа

Савов сподели още, че не е подписвал заповед за задържането си. В полицейското управление половин час не са давали на адвоката на Савов – Нина Господинова заповедта. След като все пак я е получила, тя веднага я е отнесла в съда и е заведено дело.

Това е първата осъдителна присъда за насилие над протестиращи. Заведената жалба и постигнатият успех е срещу полицая от СДВР Цветан Божилов, който е издал заповед за ареста му по време на протеста.

Магистратите са осъдили СДВР да заплати на Савов разноските по делото, те са в размер на 350 лева. Той от своя страна определи случая като политическа репресия. "Още не са платили разноските", уточни Савов.

Снимка: Студентският протест на 12-ти ноември

Още: Кой има имен ден днес, 25 април 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 25 април 2025 г. (петък)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес