Във връзка са разпространената в медиите информация за връчване на обвинителен акт на четирима български граждани, обвинени в убийството на турския гражданин Ялчън Ерджан пред Тежкия наказателен съд в Къркларели, Турция, пресцентърът на прокуратурата съобщава, че няма законова възможност за екстрадиране на българските граждани в Турция.
Още: Най-важните новини за деня: 2 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 3 февруари 2025 г. (понеделник)
Във връзка с инцидента от на 17.04.2008 г., при който български гранични полицаи са направили опит да извършат проверка на борда на турски плавателен съд, навлязъл в българските териториални води на Черно море, с цел извършване на незаконен риболов и при който турският гражданин Ялчин Ерджан е прострелян в гърба и е починал, под ръководството на Военноокръжна прокуратура – Сливен, е било проведено разследване от българските следствени органи.
С постановление на 16.10.2008 г. Военноокръжна прокуратура – Сливен е прекратила наказателното производство като е приела, че от доказателствата по делото е установено, че се касае за случайно деяние по смисъла на чл. 15 от НК.
На 03.11.2008 г. Военен съд - Сливен е потвърдил постановлението на ВОП - Сливен, споделяйки извода на прокуратурата, че не е извършено престъпление, а е налице случайно деяние, изключващо вината.
Още: Кап. Васил Данов за случая "Вежен": Ще плати виновният, но не говорим за саботаж
Още: Седмична прогноза за времето за 3-9 февруари 2025 г.
По жалба на адвокат, повереник на наследниците на починалото лице, с определение от 23.12.2008 г. Военнооапелативен съд на Р България е отменил определението на ВОП - Сливен и постановлението за прекратяване и е върнал делото на прокурора за продължаване на разследването и за събиране на още доказателства. След проведено допълнително разследване на 03.07.2009г. ВОП – Сливен отново е прекратила наказателното производство, с подробни аргументи за липса на извършено престъпление от българските полицейски служители. Това постановление на ВОП – Сливен е отменено от Военноокръжен съд – Сливен с определение от 12. 10. 2009 г., с мотиви, че прокурорът не е направил необходимият разбор и анализ на доказателствената съвкупност, поради което е достигнал до грешен правен извод. Определението на ВОП – Сливен е протестирано от прокуратурата и с определение от 13.11.2009 г. Военноапелативният съд на Р България уважава протеста, приема изводите на Военен съд – Сливен за необосновани, отменя определението на съда от 12. 10. 2009 г. и потвърждава постановлението на ВОП – Сливен за прекратяване на наказателното производство.
На 16.12.2014 г. ЕСПЧ постанови решение по дело, образувано от наследниците на починалия турски гражданин срещу Република България.
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Оплакванията на жалбоподателите касаят твърдяни нарушения на чл. 2 и чл. 6 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, с оглед гарантиране правото на живот и ефективността на проведеното от националните власти разследване по случая.
Правителството на Република Турция е упражнило правото си по чл. 36 от Конвенцията, като е встъпила като трета страна по делото.
ЕСПЧ приема, че случаят касае настъпване на нещастен инцидент вследствие на случайно събитие и констатира, че българските гранични полицаи не са допуснали прекомерна употреба на сила и не са нарушили правилата за използване на огнестрелно оръжие. С оглед установяване на обективната истина, националните власти са провели ефективно разследване на действията на полицейските служители по време на инцидента, както и на всички обстоятелства по случая, включително и планирането и контрола на полицейската операция. Съдът отбелязва, че обществената кампания, предприета в защита на граничния полицай, не е оказала въздействие върху обективното и безпристрастно разследване по делото. ЕСПЧ приема, че националните власти са извършили задълбочено разследване на обстоятелствата около смъртта на турския рибар, като техните изводи са в съответствие със събраните доказателства. Съдът изразява своето несъгласие с твърдението, че разследването в конкретния случай е опорочено от пристрастност и предубеденост.
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Прокуратурата няма отношение към процедурата, която в момента се провежда пред Районен съд - Бургас по връчване на обвинителния акт на българските граждани. Тази процедура се извършва в изпълнение на молба за правна помощ от Р Турция, която е изпратена на Районен съд -Бургас от Министерство на правосъдието.
До момента не е постъпила молба от турските власти за екстрадиране на четиримата български граждани във връзка с воденото наказателно производство срещу тях.
Следва да се има предвид, че Европейска заповед за арест в случая е неприложима, тъй като Р Турция не е член на Европейския съюз.
В случай, че постъпи искане за екстрадиция по реда на Европейската конвенция за екстрадиция /ЕКЕ/, е важно да се подчертае, че със Закона за ратифициране на тази конвенция от 07.11.2006г., България е изразила декларация по чл. 6 т.1 от ЕКЕ, съгласно която „България ще отказва да екстрадира свои граждани“.
По указание на главния прокурор на Р България, днес в 14.30 часа апелативният прокурор на Апелативна прокуратура - Бургас ще приеме четиримата български граждани, обвинени от турските съдебни власти в убийство и ще ги информира за действията на българската прокуратура, постановените съдебни актове и ще им разясни правните възможности, с които разполагат за защита на интересите им.