Софийската районна прокуратура е прекратила проверката срещу генералния директор на БНТ Емил Кошлуков, съобщиха от гражданско сдружение БОЕЦ, които подадоха сигнала за нея. Прокурор Иван Иванов мотивира акта си с липсата на доказателства за извършено престъпление и с изтеклия 5-годишен давностен срок за образуване на наказателно производство. Тоест горестоящата прокуратура не може да ревизира това решение.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Става въпрос за сигнала на БОЕЦ до разследващите органи заради съмнение, че Кошлуков не е имал стаж в телевизия „Алфа“, преди да кандидатства за генерален директор на БНТ на предходния конкурс. Той представи документи, че е бил началник на партийната телевизия на „Атака“ и Волен Сидеров, за да изпълни критерия за наличие на управленски опит. После обаче се оказа, че в сайта на телевизията липсва биографична справка за Кошлуков.
Той стана директор на БНТ през 2019 г. след отстраняването на Константин Каменаров, а през юни тази година запази поста си, след като СЕМ не успя да избере генерален директор.
В постановлението, което е било пратено на БОЕЦ след подписването му на 9 август, прокурор Иван Иванов пише, че в хода на проверката е изискана информация от НОИ, СЕМ и НАП, за да установи дали действително Кошлуков е работил в телевизия "Алфа". "За периода от 03.01.2017 до 01.07.2017 г. е деклариран трудов договор между партията и Емил Кошлуков с регулярно заплащани осигурителни вноски", установява магистратът.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Във връзка със съмненията, че Кошлуков всъщност реално не е имал никакви служебни задължения и работата му в "Алфа" е била фиктивна, са разпитани трима души. Двама от тях потвърджават, че за посочения период Кошлуков е бил в телевизията и е извършвал дейност. Той е участвал в срещи, коментирал е работата на телевизията и е правил бележки по конкретни дейности на служителите, но не е подписвал документи, тъй като е имал "представителни функции". За тази работа Кошлуков е получавал средно 1000 лв. на месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
От постановлението на прокуратурата става ясно още, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров не е бил редовно призован и не е депозирал обяснения. Това обаче противоречи на публично известната информация в медиите от 19 юли, според която Сидеров е извикан на разпит в националната полиция заради стажа на Кошлуков.
От прокуратурата казват също, че посоченото в сигнала на БОЕЦ не е документна измама. Ако беше доказано, че декларацията на Кошлуков за стаж в „Алфа“ е фалшива, това щеше да е престъпление, признават все пак от държавното обвинение.
"БОЕЦ ще обжалваме постановлението, но докато Гешев е на върха на прокуратурата не очакваме промяна", пишат от гражданското сдружение след отказа от образуване на наказателно производство.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.