„Коронавирусната инфекция се разпространява на първо място – по фекално-оралния и по въздушно-капковия път, затова лятото бяха повече заразените, а сега в по-студеното време са повече заразените по втория метод“, коментира в предаването „Преди всички“ на БНР проф. Румен Константинов, преподавател в Катедра „Епидемиология“ в Медицински университет – Варна.
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април
„Трябва да се повиши конкретната лична и обществена хигиена и да няма закрити пространства, без вентилация и в тази връзка вече са полезни маските", категоричен е той.
Според проф. Константинов възможността да повлияем на вирусите, които се предават по въздушно-капков път е малка, заради желанието на хората да общуват.
„Но специално за коронавируса – той на открити пространства трудно реализира заразяване – там няма условия като застояли пространства, близък контакт…“, каза още експертът.
Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
"Трябва да се измива всичко, което влиза в устата и случаите ще намалеят", категоричен е епидемиологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Според проф. Константинов и след 14-дневния срок човек може да дава положителен резултат от PCR тест, без да е заразен за останалите.
„Единственото, което би спряло процеса тотално и в световен мащаб, е създаването на ваксината. Нужна е единна световна система за профилактика и контрол на това инфекциозно заболяване, но все още има разнобой", посочи още проф. Константинов.