Индийският делта вариант на коронавируса е с 60 % по-заразен от британския. Две дози от RNK ваксините дават около 80-90 % защита, една доза от тях - между 60 и 66 %, а една доза от Астра-Зенека защитава от този вариант едва 33 % от ваксинираните. Това заяви вирусологът проф. Радостина Александрова пред бТВ.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Тя допълни, че при индийският вариант най-познатия ни белег за коронавирус - загуба на обоняние и мирис, сега са отстъпили назад.
"Водещите симптоми са възпаленото гърло, хремата и главоболието. Това, което хората не бива да забравят, освен това че трябва да пазим хигиена, е когато не се чувстваме добре, да си стоим вкъщи", допълни Александрова.
"Не бива да подценяваме вируса в никакъв случай. Ковид-19 има много лица и ни се отразява по много начини. Включително и свързани с готовността да отидеш на лекар и преглед. Миналата година броят на диагностицираните с рак на гърцата бе с 1/3 по нисък, понеже хората са се въздържали да отидат на лекар. Тази пандемия, също, очаква се, ще засили проблема с бедността по света, съответно и здравето", каза тя.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Аргирова допълни, че наистина има възможност от есента коронавирусът да спре да има пандемиче, а само епидемичен характер. Но ключът към това, сподели тя, са ваксините. "Ние не бива да допускаме нашата страна да стане остров, с ниша от хора, където може да циркулира вирусът", добави тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
По отношение на имунитета, който имат преболедувалите, проф. Александрова заяви, че последните проучвания показват, че една година по-късно антителата са в достатъчно добри нива, за да осигурят дълготрайна защита.