Замърсяването с въглища може да отрови и неродено дете в утробата на майка му. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ проф. Климент Найденов, декан на геолого-географския факултет на СУ “Св. Климент Охридски“:
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
“Въглищата, дотолкова доколкото не се проследява какво изпускат, замърсяват. И то много, това е доказано. Хората може би трябваше да бъдат информирани за екологичните аспекти на този проблем много по-рано. Защо?
От 2015-а сме в Зелената сделка
Още: Премиерът обвини пряко "Възраждане" за протестите на миньорите (ВИДЕО)
България се включи в Зелената сделка още 2015 година. Т.е. ние имахме един осемгодишен период, в който хората можеше да бъдат информирани. Ако им беше обяснено например, че така наречените фини прахови частици 2,5, които се получават при горенето на въглища, влияят изключително много върху дробовете на хората. Това са факти. Още по-лошото е, че, когато навлязат при една бременна майка през нейните дихателни пътища, могат да достигнат до плацентата и бебето вече може да се роди с увредени бели дробове. Това е доказано като неоспорим факт и няма как да бъде оборено от никой експерт, защото това е истината.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Затова казвам, че всъщност трябваше да има една голяма информационна кампания, хората да бъдат запознати.
Има нещо друго, което е също важно. Това (закриването на въглищните централи, бел. ред.) е един необратим процес. С нас или без нас, това нещо ще се случи. Въпросът е на каква цена. В момента Европа ни дава едни пари, за да затворим тези централи до 2035 г. и по-скоро не да ги затворим, а да направим нови производства така, че да запазим работните места.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Ще загубим и нови работни места
Още: Денков: Няма да изтегля териториалните планове
Ако сега почнем да го отлагаме, Европа може и да не ни даде тези пари или да ни даде по-малко. След това ще ни трябват още повече пари. Колкото повече отлагаме във времето, толкова по-малко хора, дори от тези, които стачкуват, ще могат да се възползват от нови работни места, защото ще поскъпне всичко. И тези 1,6 млрд., които ни ги дават, ще стигнат примерно за 90% изпълнение на това, което трябва да се направи. След това ще станат 80% във времето, после 70%. Така че това са реалностите.“
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Ако беше обяснено на хората какво трябва да се случи на нормален, техен език, не на политически или на научен, нямаше да се стигне до тези блокади от миньорите, смята професорът.
Според него трябва да се даде време и възможност на българската природа във въглищните басейни да се възстанови.
Още: По-лошият сценарий: Не взимаме пари от ЕС и централите пак затварят (ВИДЕО)