В днешното издание на "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров ни среща с проф. Диана Гергова - дългогодишен изследовател на тракийското наследство у нас. На проведения наскоро в Тимишоара XX конгрес на Международния съюз за праисторически и протоисторически науки към ЮНЕСКО проф. Гергова получи наградата „Археологически изследвания“.
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Още: Митрополит Григорий на Бъдни вечер: Първо да се наситим с духовната храна
„Това е един изключително интересен творчески процес, в който няма повторение. Всяка работа, всяко действие на археолога е уникално, неповторимо, няма повтарящи се ситуации. И това е големият чар на нашата работа и голямата красота - какво може да разгадаем за това, което вече сме разкопали, разкрили.“, казва проф. Гергова за живота на археолога.
„Унищожаването на тези дирекции „Културно и историческо наследство“, които съществуваха във всеки окръжен град, в тези дирекции влизаха и музеите и специални отдели за недвижимите паметници, и прехвърлянето на тези функции на местните администрации или на местните музеи беше един пагубен ход и затова в момента разрухата е видима, а причините и факторите са невидими, но достатъчно добре известни.“, казва огорчено проф. Диана Гергова за иманярските набези, корупционните схеми и преразпределянето на средствата, които би трябвало да се отделят за грижа и опазване на нашето културно наследство. Още: Доц. Теодор Дечев: Русия губи Средна Азия (ВИДЕО)
Проф. Гергова разказва, че правените досега проучвания са дали на археолозите представа как изглежда устройството на светилищата на бесите и че тяхната основна територия е в Западните и особено в Северозападните Родопи, в района на Велинград. „Най-важното, което аз забелязах и моите колеги не са забелязали, които са чели Херодот, че всъщност Херодот започва да разказва за бесите, които са едни от най-интересните тракийски племена, точно защото Херодот ги описва като пазители на светилището на Дио̀нис.“, разказва проф. Гергова за това как Херодот я „отвежда“ по планинските пътеки до светилището на Дио̀нис на вр. Острец, там където археоложката открива много интересни и ценни находки, доказващи, че това е било много значимо светилище на бесите, съществувало цели 2000 г.
Още: Илков: Военните се включват в издирването на Николай, служителите и доброволците се измориха
Още: Проф. Кантарджиев за коледните трапези: Киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти
„Ние имаме още много неща да откриваме, да добавяме към нашите знания за това изключително интересно племе, което е носител на невероятна духовност.“ Още: Как уж малка България се оказва "ябълката на раздора" между Хитлер и Сталин (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сняг за Нова година и планински приказки? Прогнозата на проф. Георги Рачев за празниците
Още: Българите масово купуват коли - вече повече и от средния европеец
Повече за жреците-воини на бога Дио̀нис, за колонията Пистирос при гр. Септември, за интересните археологически открития и други любопитни факти ще научите във разговора на Кънчо Кожухаров с проф. Диана Гергова във видеото: