„Винаги трябва да търсим баланс между здравната полза от едни мерки и икономическия гнет, в момента легнал върху доста хора, чийто бизнес е затворен. Икономиката е важна, но трябва да мислим за последиците. Трябва да се поотворят мерките, но много разумно.“ Това мнение изрази пред БНР фармакологът проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация.
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Постмаркетинговият опит за ваксините срещу коронавируса вече е огромен. Все по-ясно става, че ваксините са доста по-безопасни от коронавирусната инфекция, каза той.
„Тези ваксини не се правят с някаква користна цел. Тези ваксини в момента са начин човечеството да се справи с този проблем.“
„Ваксинационното покритие в Европа, ако се погледне в промили, България не е в дъното на тази класация“, коментира експертът по фармакология.
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Запитан трябва ли преболедувалите Covid-19 да се ваксинират, проф. Момеков отбеляза, че няма контраиндикация, в клиничните проучвания е имало такава група. Сега обаче според него е важно да се покрият онези, „за които сме сигурни, че нямат имунитет“ – непреболедувалите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Все още има неясноти относно това дали ваксинираните могат да разпространяват вируса и трябва да се изчака повече медицинска информация, стана ясно от думите на фармаколога.
Ваксините се правят по начин, който „запознава“ имунната система с т. нар. шипчест протеин, spike протеин, поясни Георги Момеков.
Може ли да се удължи периодът между двете дози на ваксината в полза на повече ваксинирани хора с първа доза, какъвто вариант се коментира в различни държави?
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)
„Това според мен би било много глупав експеримент“, заяви Георги Момеков. „Това е нов патоген. Ние не знаем нищо. Най-малкото как ще се държи, ако една ваксина се използва неправилно.“
Относно българската хранителна добавка, в чието изработване проф. Момеков участва, той изтъкна, че „това не е продукт, който има чудодейни свойства“, може да се ползва за превенция срещу коронавируса, но не е алтернатива на ваксинацията и не изключва социалната дистанция и маските.
Хранителната добавка вече е достъпна. Тя подобрява вероятността от по-добър сблъсък с Covid-19, допълни проф. Момеков.
Ръководител на екипа, създал добавката въз основа на американски протоколи от пролетта на миналата година, е акад. Добрин Свинаров, консултант е акад. Богдан Петрунов. Проектът е реализират от проф. Рахамин Шекерджийски.