Пандемията има шанс да създава солидарни общества. Това каза проф. Александър Кьосев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", по време на дискусия "Дали пандемията пренаписа границата на правата?". Дискусията се организира от Българската общност за либерална демокрация и Културния център на Софийския университет на живо във Facebook.
Още: Най-важните новини за деня: 15 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 януари 2025 г. (четвъртък)
"Ние се намираме в нова ситуация. Може би пандемията ни учи, че не само правата са универсални и неотменими, а и имплицираните в тях задължения са универсални и неотменими. Пандемията ни прави всички заедно защитници на правата", посочи проф. Кьосев. Той каза, че едновременно с това да са универсални човешки права, те са и универсални човешки задължения - да се бранят правата, но не само своите, а универсалните права. "Това вече не може да бъде наречено задължение, а грижа. То заслужава тази дума, защото напомня родителската грижа - опосредяваща дълг и право", посочи проф. Кьосев.
Изразът "всеки сам си преценя" - тази фамозна фраза, върху чиито основания трябва да се замислим, едва ли се изчерпва само с българската безхаберност. Въпросът на баланс се преценява и контролира не само от индивидите", посочи проф. Кьосев. По думите му за индивида се грижат и експертите, грижи се и държавата с нейните инструменти за управление на населението, грижат се и правозащитниците и съдиите, а дори и математиците, които създават пандемични модели. "В идеалния случай различните грижи поставят граници пред своя тоталитарен потенциал, създават резонанси, биха могли да конвергират - да създадат нещо заедно, ако това се случи бихме могли да кажем, че грижата се е превърнала в солидарност", каза проф. Кьосев.
Пандемията има шанс да създава солидарни общества, в които е нормално всеки да се грижи за всеки, при това не само за здравето му, а и за свободите му и това е задължение и за индивиди, но също и за институции, и за експерти, и за една добра държава. В други общества е възможно точно обратното - конвергенцията да не настъпи, отделните грижи да не се контролират взаимно, а да се разбягат и това да доведе до различни конфликти, посочи проф. Кьосев. По думите му тогава държавата брутално започва да нарушава свободи, а индивидите анархистично отхвърлят всички ограничения и мерки. Това са общества с нарушена солидарност, уточни проф. Кьосев и допълни, че това са два идеални модела.
Още: Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу избора на нов главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Катастрофата с товарни влакове в София доведе до искания за три оставки
"Кой знае защо ми се струва, че българското общество се приближава повече до втория полюс", коментира преподавателят. В началото на дискусията бившият съдия в Европейския съд по правата на човека Здравка Калайджиева обърна внимание, че зеленият сертификат е бил въведен срещу произволното право някои държави да затворят границите си. По думите й така той се явява алтернатива на локдауна. Тя посочи, че в момента в Европейския съд по правата на човека има 790 жалби във връзка с нарушеното право на труд на европейски граждани, за които е въведено изискването да се ваксинират.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха
Димитрина Петрова, директор на БОЛД, коментира че няма елемент на дискриминация по отношение на въвеждането на зеления сертификат. Тя засегна и проблема с инфодемия във връзка с COVID-19 и представянето не на факти, а на мнения, които по същество нищо не казват и които дори са неверни. Проф. Кьосев отбеляза, че значителна част от мерките, въведени за справяне с пандемията у нас, са имали случаен и хаотичен характер и отбеляза, че инфодемията е проникнала и в решенията за справяне с кризата.