Продължават да измират пчели в селата Татари, Петокладенци, Стежерово, Бужурлук и Трудовец. Това съобщиха на Фейсбук страницата си от Let It Bees. Оттам твърдят, че са били отровени при пръскани срещу насекоми от земеделски кооперации.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Във вторник десетки хиляди пчели за поредна година загинаха след пръскане с инсектициди в региона на Плевен в селата Новачене, Санадиново, Въбел, Драгаш, Любеново, Долни Вит, Милковица, съобщи АгроКлуб.
Ден по-късно пчелари от региона поискаха строги санкции за земеделците, които пръскат нерегламентирано - а именно спиране на субсидиите по директните плащания на площ.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Земеделският министър Десислава Танева коментира темата така: "Опитвали сме се да наложим регулация за спиране на субсидии на земеделци, но не сме успявали в тези опити, защото основният пакет директни плащания - близо 800 млн. евро годишно за земя в добро земеделско състояние - се разпределят по европейска регулаторна рамка".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
По информация на министъра, тази година сигналите за нерегламентирани пръскания с ПРЗ, които са довели до загуби на пчелни семейства са 3 пъти по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
По-рано тази седмица от Министерството съобщиха пред АгроКлуб, че от началото на годината до момента в страната са постъпили 8 сигнала за подмор на пчели, за които са извършени проверки на място - от районите на Бургас, Варна, Добрич, Плевен и Русе.
Според информацията, до настоящия момент има съставени 3 акта на земеделски стопани за установени нарушения по Закона за пчеларството, като 2 акта са съставени по чл. 32 за третиране на посеви извън часовия диапазон, определен в Наредба № 13/2016 за мерките за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяне и за неспазена процедура за уведомяване на пчеларите за извършеното третиране. Един акт е съставен по чл. 33 от Закона за пчеларството за третиране на рапица във фаза цъфтеж. Размерът на глобата на нарушителите, които са юридически лица е 8000 лв, а за физическо лице е 4000 лв.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.