Протест на 20 природозащитни организации, обединени в група „Бетономорие“, блокира движението в централната част на София, предаде БГНЕС.
Още: Доклад рисува мрачна картина за руското влияние в мрежите от бивши военни в България (ВИДЕО)
Още: НСИ: 30% по-малко излиза пазар с продукти от собствените марки на Kaufland
Природозащитните се събраха по-рано днес на протест пред президентството с искане държавният глава да наложи вето на гласуваните промени в Закона за Черноморското крайбрежие.
Припомняме, че с поправките в закона депутатите решиха палатки, кемпери и каравани да могат да се разполагат само в изрично определени зони, а поставянето на плажни принадлежности върху пясъчните дюни да бъде забранено. Реално обаче по-големият проблем е, че т.нар. ембрионални дюни не попадат в обхвата на законопроекта и всъщност строителството върху тях де факто не е забранено, а от тези дюни "произлизат" всички останали.
Според протестиращите новите текстове ограничават правото на свободно къмпингуване и допускат продължаване на презастрояването край морето.
Още: Времето утре - 15 януари 2025 г.
Още: България поема командването на Противоминната военноморска група в Черно море
Протестиращите настояват за среща с президента. Към момента те заявиха, че в продължение на 3 дни ще опъват палатки пред шадравана на президентството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Между кои епископи ще се избира нов Видински митрополит
Мирослава Петрова, която е сред организаторите на протеста, заяви, че промените в закона вместо да се погрижат за сериозните проблеми на Черноморието – замърсяване и презастрояване, реши да удари по конституционните права на хората. "Една държава, която не си е прибрала дюните – 3272 дка от общо 4500 вече са частни. Кой защитава правата на държавата – ние или законотворците", пита природозащитникът.
Сред колоритните протестиращи беше мъж, който предпочете да се представи като Владимиров. Специално за протеста той си е ушил затворнически костюм. „Облечен съм така, защото съм потенциален престъпник, пътник за затвора. Обичам да си къмпингувам на открито. С тези наредби, ако паркирам на два километра и половина от бреговата ивица, подлежа на санкция 500 лева и стигна при повторно нарушение до 5000 лева. Понеже това са непосилни глоби, аз затова предварително съм си ушил един костюм да не натоварвам държавата, взимам си торбичката и отивам в затвора“, обясни мотивите за колоритния вид недоволният мъж.
Още: Петър Митев и фондацията, която развива таланти
Още: Условията за туризъм в планините не са добри
Снимка: Архив