Ново намаление на цената на природния газ. Комисията за енергийно и водно регулиране одобри цена от 123,01 лева за мегаватчас за ноември. Така намалението спрямо октомври е малко над 47%. "Булгаргаз" предложи цената да бъде 123.46, но след пресмятане, КЕВР са извършили корекцията.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Първоначалното заявление на „Булгаргаз” от края на октомври беше, че ще плащаме около 130 лева. Заради продължаващата тенденция газът да поевтинява на борсите одобрената цена е по-ниска.
За предходния месец октомври утвърдената от регулатора цена беше 233,36 лв./MWh.
Комисията определи цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“ ЕАД данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Припомняме, че спада на цената на синьото гориво у нас започна, след като страната ни започна да получава пълните количества газ от Азербейджан, благодарение на интерконектора с Гърция, който беше открит на 1 октомври. Още: Министър и шеф на "Булгаргаз" се хвалят с ниската цена на газа, но без да споменат интерконектора
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Това се потвърждава и от КЕВР. В съобщението си за днешния спад на цената се казва: "Значително по-ниската цена за м. ноември се дължи на конкурентните ценови условия по дългосрочния договор за доставка на природен газ от Азербайджан". Освен това от комисията отбелязват и конкурентните цени, получени на проведените търгове за доставка на втечнен природен газ и чувствителното намаление на борсовите индекси на международните газови пазари. Повече за търговете четете тук.
По-рано председателят на енергийния регулатор Иван Иванов коментира, че заради очакваното поевтиняване на природния газ няма да се наложи повишаване на цените на парното и топлата вода от 1 януари.