Как да реагираме при неочаквана агресия от кучета? Въпросът пак стана актуален след като през почивните дни в един от големите паркове в София 5 деца пострадаха при нападение от домашен любимец, порода Белгийска овчарка.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
"Това е порода, която е селектирана за военните и за полицията – те са животни с изключително силни инстинкти, предназначени за специализирана работа", обясни дресьорът на кучета Красимир Петров за Actualno.com.
Според него кучетата трябва да преминават специален курс на обучение и когато го вземаме да знаем за какво е селектирано. По думите му, когато ни нападне куче, трябва да запазим самообладание.
"Не трябва да бягаме, не трябва да викаме, а по възможност за застанем на едно място. Като човек, работещ с кучета, в тази ситуация бих отишъл до всяко дете, за да го предпазя. Не да тичам след кучето, а да отида при децата", обясни дресьорът.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Според Петров трябва да се използва намордник за спокойствие на собствениците на домашните любимци. По думите му е почти невъзможно непровокирано куче да нападне някого просто така. Но ако все пак това се случи, е много важно жертвата да не се обръща с гръб към животното.
Кучетата нямат навика да атакуват фронтално. Те търсят слаби места, затова и се опитват да нападат отзад. Не се опитвайте да бягате, защото така кучето ще съзре плячка във вас и ще стане още по-агресивно, допълни той.
Експертът каза и, че когато даден човек се окаже близо до враждебно куче, по-желателно е да му говори успокоително и мило. Според него това би помогнало животното да се пребори с агресията си.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Ако все пак бъдете нападнати, свийте крайниците си пред тялото. Ако сте облечени с голяма връхна дреха, съблечете я и я развейте пред животното. Най-вероятно то ще се насочи към нея и ще ви пусне, допълни експертът
Според Петров за проблемите с агресивните бездомни кучета вина имат основно хората.
"При навлизане в личното пространство на кучето, то може да стане агресивно. Затова е добре да не се позволява това да се случва, щом собственикът знае, че ще го подразни", посъветва той. Петров посъветва и човек, който е попаднал сред агресивни кучета, да застане до дърво, кола и стена, за да не бъде с гръб към кучето, защото ако са лице в лице, то няма да го нападне.
Как да се държите преди нападение?
Ако кучето се държи агресивно, ръмжи, показва зъбите си и заема позиция, сякаш ще ви нападне всеки момент, следва да предприемете следните действия:
1. Постарайте се да запазите външно спокойствие
2. Останете на място, да се бяга е категорично забранено
3. Избягвайте зрителен контакт
4. Завъртете се странично спрямо животното, използвайте периферното си зрение, за да следите случващото се
5. Ако в непосредствена близост до вас има човек, помолете го за помощ. Важно е да не крещите, гласът ви трябва да е уверен
6. Дайте вид, че игнорирате кучето, не му обръщате внимание
7. Скръстете ръце пред гърдите
8. Останете на място известно време, а след това бавно започнете да се отдалечавате от животното
9. Постарайте се да се прикриете на удобно място
Как да се държите по време на атака?
1. Свалете якето си, ризата или каквото друго имате на разположение. Кучето ще насочи агресията си към този предмет, а не към вас
2. Ако можете, увийте якето около главата на кучето. Така то няма да ви вижда
3. Свалете ризата си и я увийте около ръцете си, за да защитите вените
4. Отбранявайте се срещу кучето, прикривайте се с рамо, а не с вътрешната страна на ръцете, за да избегнете по-сериозни наранявания
5. Дръжте ръцете си в юмруци, за да защитите пръстите си
6. С по-силната си ръка нанесете удар в муцуната на кучето или носа му
7. Постарайте се и да ударите кучето в гръдния кош, там то е най-уязвимо
8. Ако можете, хванете кучето и го свалете на земята. Възможно е след тази стъпка то да бъде в шок. Използвайте момента, за да избягате на безопасно разстояние.