Превозвачите се вдигат на ефективен протест на 27 април от 10 часа срещу високите цени на горивата, тол системата и липсата на транспортна политика от страна на правителството. Това обявиха представителите на транспортния сектор на пресконференция в БТА. Над 100 автобуса и 300 камиона ще бъдат позиционирани пред Министерския съвет, парламента и от БНБ до катедралата "Александър Невски" в София, след което ще проведат протестно шествие. Такива акции ще има и в други градове като Пловдив, Варна, Бургас, Русе, съобщи Магдалена Милтенова от името на браншовите организации на автобусните, международните, товарните и автомобилните превозвачи и шофьори.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Исканията им са за премахване за период от 6 месеца на биокомпонентата, която се влага в горивата, което според тях ще доведе до поевтиняване с 10 – 15 ст. на горивото за всеки български гражданин. Освен това превозвачите настояват и за намаление на акциза на горивата с 50% за 6 месеца и са изчислили, че тази мярка би снижила цената с 33 стотинки за литър.
Според браншовите организации е необходима спешна промяна в нормативната база, като се разшири обхватът на субсидираните линии и се осигурят средства за всички междуселищни превози.
Категорично против предложенията на управляващите за тол системата се обявиха още организациите в транспортния сектор. "Не подкрепяме предложението на МРРБ за увеличаване на тол таксите", единодушни са те. Не подкрепят и предложението всички второстепенни пътища да бъдат таксувани.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Превозвачите искат отчетност и публичност на функционирането на тол системата и изразиха съмнения в събирането и разходването на средствата по сегашния модел.
Протестът няма да е първи и последен, заканиха се те. "Ако правителството припознае нашите искания, времето, което бихме дали е 20 дни от днес, т.е. до 18 май. Ако до 18 май нямаме резултат, ще организираме общонационален протест заедно с много други организации, пряко засегнати от цените на горивата и не са само превозвачи", заяви още Милтенова.
Тя отбеляза, че липсва комуникация между министерствата и подчерта: "Транспортна политикане се прави нито само от Министерство на транспорта, нито само от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, това трябва да бъде политика на правителството".
Превозвачите изтъкнаха още, че исканите от тях мерки са предприети в други европейски страни и упрекнаха българската държава в бездействие. "Във Франция - 400 млн. евро за транспортния бизнес, 750 евро конкретно на превозно средство; в Германия – федерална отстъпка от 14.5 евроцента за дизела и 25 евроцента за бензина; в Хърватия – от 22 май няма влагане на биокомпонента в горивото и има мораториум върху цената на горивата; в Испания по същия начин – цял пакет мерки за милиарди евро, вкл. възстановяване на акциз за превозвачите", посочи Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи. "В другите страни от месец и половина ги има мерките и действат, а при нас – обещания, одобрение и нищо не се случва", коментира той.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Председателят на камарата на автобусните превозвачи Васил Пиронков посочи, че правителството не изпълнява европейския регламент 1370, отнасящ се до социалната функция на превозвачите. "Не може да имаме ние ангажименти и задължения, които държавата контролира и ни натиска и в същото време тя да не си изпълнява своите задължения като член на европейската общност", коментира той. "Повече от 16 социални групи возим, общественият транспорт е социална услуга", подчерта Пиронков и сподели: "Ние сме в по-тежко положение от украинските бежанци, които са по хотелите".